Převratný výzkum ukazuje na nečekaného původce Parkinsonovy choroby

Zásadní roli v rozvoji Parkinsonovy choroby by podle finského vědce mohly hrát bakterie

10.05.2023 - Stanislav Mihulka



Parkinsonova choroba patří k obávaným neurodegenerativním chorobám, které se objevují stále častěji a u stále mladších pacientů. Pokud jde o příčiny vzniku a rozvoje Parkinsonovy choroby, kterou známe již zhruba dvě století, stále jen tápeme. Existuje řada hypotéz, žádná z nich ale doposud nezískala rozhodující podporu.

Změnit by to nyní mohl pozoruhodný výzkum, který vedl finský mikrobiolog Per Saris z Helsinské univerzity. S kolegy experimentálně ověřoval, jaký je vztah mezi bakteriemi rodu Desulfovibrio a vytvářením shluků proteinu alfa-synucleinu, které jsou považovány za součást mechanismu odumírání mozkových buněk při Parkinsonově nemoci. Výzkum finského vědce publikoval na počátku května odborný časopis Frontiers in Cellular and Infection Microbiology.

Experiment s háďátky

Badatelé získali vzorky stolice od desítky pacientů s Parkinsonovou chorobou a od jejich zdravých partnerů. Z nich izolovali bakterie rodu Desulfovibrio, což jsou za normálních okolností běžné vodní bakterie. Bakterie poté vědci nabídli geneticky upraveným háďátkům obecným (Caenorhabditis elegans), která posloužila jako modelový organismus.

Bakterie Desulfovibrio z parkinsoniků u těchto háďátek vyvolala mnohem větší tvorbu shluků proteinu alfa-synucleinu. Tyto shluky byly také podstatně větší, než tomu bylo v případě bakterií ze stolice zdravých partnerů. Výzkum Pera Sarise naznačuje, že by zásadní příčinou rozvoje Parkinsonovy choroby mohly být faktory prostředí, konkrétně přítomnost určitých kmenů bakterií Desulfovibrio.

TIP: Lékaři zjistili, co snižuje riziko vzniku Parkinsonovy choroby

Vše nasvědčuje tomu, že Parkinsonova choroby v naprosté většině případů vzniká kvůli těmto bakteriím,potvrzuje Saris. „Jen asi 10 procent případů Parkinsonovy nemoci by mohlo mít genetické příčiny. Náš objev by mohl vést k monitorování výskytu těchto bakterií u lidí a zároveň i k možné léčbě. Odstranění bakterií by mělo zlepšit stav parkinsoniků.


Další články v sekci