Překvapivý objev: Údajná lebka Kleopatřiny sestry patřila jedenáctiletému chlapci
Detailní analýza lebky nalezené v Turecku v roce 1929 jednou provždy prokázala, že se nejedná o Arsinoé IV. z rodu Ptolemaiovců, nevlastní sestru Kleopatry.
V roce 1929 byla v mramorovém sarkofágu uvnitř budovy zvané Octagon v tureckém Efesu objevena kostra. Nebyly u ní žádné nápisy či jiné indicie, z nichž by bylo možné vyvodit, o koho jde. Archeologové časem dospěli k názoru, že šlo o významnou ženu z období před počátkem našeho letopočtu. Měli za to, že by mohla jít o Arsinoé IV. z rodu Ptolemaiovců, nejmladší dceru Ptolemaia XII. a sestru Kleopatry VII.
Arsinoé IV. měla pohnutý osud. Už od 15 let se podílela na spoluvládnutí Egyptu a později se připojila k povstání proti Římanům, které vedl Julius Caesar. To se zpočátku vyvíjelo příznivě. Pak Caesar povolal posily a v roce 47 př. n. l. definitivně porazil povstalce u Kanóbu. V bitvě zahynul i Ptolemaios XIII., který se utopil v Nilu a Arsinoé putovala do zajetí. Vlády nad Egyptem se ujala Kleopatra, na Arsinoé ale nezapomněla. Po Caesarově smrti přemluvila Marka Antonia a ten nechal Arsinoé zavraždit. V té době jí bylo pouhých 22 let.
Lebka z Octagonu
Evoluční antropolog Gerhard Weber z Vídeňské univerzity a jeho tým se rozhodli ověřit, zda před sto lety nalezená kostra skutečně patřila Arsinoé. Pečlivě prostudovali lebku a pomocí radiokarbonového datování určili, že lebka pochází přibližně z let 205 až 36 před naším letopočtem, což by na Arsinoé sedělo.
Nakonec je ale čekalo překvapení. Ukázalo se, že lebka odpovídá chlapci ve věku 11 až 14 let, což Arsinoé pochopitelně vylučuje. Pozoruhodný výzkum zveřejnil vědecký časopis Scientific Reports.
Vědci rovněž narazili u zkoumané lebky na zvláštní deformity. Zdá se například, že chlapec měl nefunkční horní čelist a současně malou, abnormálně orientovanou spodní čelist. Jedním z možných vysvětlení by mohla být vzácná genetická porucha Treacher Collinsův syndrom.
Závěry výzkumu Weberova týmu jsou sice překvapivé, mnoho odpovědí ale nepřináší. Stále totiž nevíme, kde je pohřbená Arsinoé IV. a není jasné, kdo byl dotyčný chlapec a proč ho pohřbili na tak významném místě.