Překvapivé zjištění: Při vzniku hurikánů hraje důležitou roli saharský prach
Saharský prach je zřejmě klíčový pro hurikány. Funguje jako brzda těchto extrémních bouří a ovlivňuje i množství srážek, které hurikány přinášejí.
Hurikány patří mezi nejdestruktivnější přírodní jevy. Odborníci se snaží jejich výskyt a intenzitu předpovídat, stále se ale bohužel ukazuje, že naše znalosti jsou omezené. Odborný asistent Yuan Wang z amerického Stanfordu a jeho spolupracovníci nedávno odhalili, že velmi významnou roli při tvorbě hurikánů během sezóny hrají ohromná oblaka prachu, která putují ze saharských pustin nad Atlantik. Ukazuje se, že vysoká koncentrace saharského prachu potlačuje vznik hurikánů nad Atlantikem.
Sahara a hurikány
Výzkum, který v těchto dnech publikoval vědecký časopis Science Advances, ale současně potvrzuje, že vztahy mezi klimatickými jevy mohou být doopravdy spletité. Mohutná oblaka prachu ze Sahary totiž zřejmě také zvyšují množství vody ve srážkách a tím pádem i škody, když běsnící hurikán zasáhne pevninu.
„Bylo to pro nás doopravdy překvapením, když jsme zjistili, že hlavním faktorem ve vztahu k hurikánům nejsou často zmiňované povrchové teploty oceánu nebo atmosférická vlhkost, jak se běžně předpokládá,“ přiznává Wang. „Naše modely ukazují, že klíčovou roli ve skutečnosti hraje především prach ze Sahary.“
TIP: Globální oteplování zřejmě zesiluje hurikány: Vědci pro ně navrhují novou kategorii
Saharský prach podle vědců blokuje sluneční záření a ochlazuje teplotu oceánu v centru bouře, což hurikán oslabuje. Zároveň ale podporuje tvorbu srážek, takže hurikán přináší více deště. Jak varují dřívější vědecké studie, do budoucna zřejmě musíme počítat s tím, že v důsledku globálního oteplování a změn klimatu může dojít k dramatickému poklesu transportu prachu ze Sahary nad Atlantik. To by mohlo vést ke zvýšení četnosti i síly budoucích hurikánů.