Překvapivá statistika: Lze přežít přežít volný pád z letadla bez padáku?
Pád z letadla bez padáku se může zdát jako jistá smrt, nicméně podle Úřadu pro letecké havárie v Ženevě přežilo jen mezi roky 1940 a 2008 podobnou událost 157 lidí. Z toho se navíc ve 42 případů jednalo o výšku nad 3 000 metrů. Šance, že nezemřete, přitom překvapivě vzrůstá při pádu z více kilometrů v porovnání s „pouhými“ 9 metry, kde dosahuje pravděpodobnost přežití poměru 1 : 10.
Prioritou je zaujmout pozici, které parašutisté přezdívají „létající veverka“: Je potřeba roztáhnout nohy a ruce do „X“, s břichem dolů a prohnutým hrudníkem. Během propadu o každou míli (1,6 km) je tak možné se horizontálně posunout až o míli bez speciálního vybavení. A tím můžete smrtící let zpomalit až o 64 km/h.
Při dopadu se také doporučuje se pokud možno vyhnout vodě: Jak totiž dobře vědí nejen profesionální vodní lyžaři, hladina může být při nárazu stejně tvrdá jako beton.
TIP: Povolání s příchutí smrti: Tohle jsou statisticky nejrizikovější zaměstnání
Pokud jde o samotnou přistávací pozici, nejsou vědci jednotní. Nicméně odborníci z Federální letecké správy (FAA) radí dosednout jako parašutisté, s chodily a patami u sebe a s pokrčenými koleny, přičemž ruce chrání hlavu.
Zázrak u Srbské Kamenice
Jedním z nejznámějších případů pádu z velké výšky se šťastným koncem je příběh srbské letušky Vesny Vulovičové. Ta přežila nehodu letounu Douglas DC-9 jugoslávské letecké společnosti JAT, letícího na lince z Kodaně do Záhřebu. 26. ledna 1972 poblíž Srbské Kamenice na Děčínsku tehdy zahynulo 27 z 28 osob, přežila pouze letuška Vesna.
Vulovičová utrpěla množství zranění, nicméně přežila a vysloužila si tak zápis do Guinessovy knihy rekordů. Hovořilo se tehdy o „zázraku" u Srbské Kamenice. V té době 22leté rodačce z Bělehradu Vulovičové, která byla u aerolinek pouhý rok, zachránilo život to, že se zaklínila ve zbytku zádi. Pád trosek navíc zbrzdily větve stromů a prudký svah, do kterého narazily. Přesto by ale mladá letuška nejspíš nepřežila, kdyby se jí nedostalo rychlé pomoci.
Téměř měsíc pak proležela v bezvědomí v českých nemocnicích, nejprve v České Kamenici, kde ji dostali z nejhoršího. Když ale po týdnu letuška, která si při pádu zlomila obě ruce a nohy, poranila páteř i lebku a poté navíc přežila klinickou smrt, ochrnula na dolní polovinu těla, převezli ji vrtulníkem do vojenské nemocnice ve Střešovicích.