Potvrzeno: Stále častější exploze metanu souvisí s oteplováním Arktidy

Rozsáhlý průzkum obřích sibiřských závrtů potvrzuje, že Arktida prochází vážnou klimatickou změnou

10.03.2021 - Martin Reichman



Loňská exploze podpovrchového metanu na ruském poloostrově Jamal odhalila masivní, 30 metrů hluboký závrt. Za posledních sedm let jde již o 17 podobnou událost, která se v této sibiřské oblasti odehrála. Podrobný průzkum závrtu ukazuje, že tyto nejsevernější výběžky procházejí zásadní klimatickou změnou.

Varování zaznívá od moskevských vědců ze Skolkovského institutu vědy a technologie, kteří se na průzkumu podíleli. Vědcům tentokrát přálo štěstí – masivní kráter se jim podařilo objevit zhruba měsíc po explozi. Nebyl tak době průzkumu výrazně ovlivněn počasím a dalšími vlivy.

Pomalu tající bomba

Vědci do třicet metrů hlubokého kráteru nahlédli pomocí dronu a pořídili přes 80 fotografií, ze kterých následně vznikl přesný 3D model závrtu. Pohled do nitra kráteru vědcům potvrdil jejich očekávání – metan se hromadí v ledových dutinách, což se na povrchu projevuje vznikem jakési mohyly. Ta je po výbuchu rozmetána stovky metrů daleko.

Nejasný zůstává zdroj metanu. Podle vědců může pocházet z hlubinných rezervoárů i podpovrchových zásobáren, případně z obou jmenovaných zdrojů. Až donedávna jej bezpečně zadržovala silná vrstva permafrostu – věčně zmrzlé půdy. Vzhledem k tomu, že se Arktida otepluje dvakrát rychleji než zbytek Země, ale dochází k postupnému tání permafrostu a ztenčování této bezpečné vrstvy.

I když se závrty objevily ve velmi řídce osídlené oblasti (na Jamalském poloostrově žije trvale jen asi 20 tisíc lidí a na sousedním Gydském poloostrově okolo 7 tisíc), představuje explodující metan značné nebezpečí. Oblast je největší zásobárnou ruského zemního plynu a nachází se zde značné množství distribuční infrastruktury, včetně například přes čtyři tisíce kilometrů dlouhého plynovodu Jamal – Evropa, vedoucího přes Bělorusko až do Německa.

TIP: Země tající pod nohama: Sibiřský permafrost taje a hrozí katastrofou

Podle vědecko-výzkumné organizace Woodwell Climate Research Center, která vyvinula algoritmus, umožňující předpovídání podobných změn, představují metanové krátery a další náhlé změny, ke kterým dochází v arktické krajině, důkazy o rychlém oteplování a rozmrazování Arktidy, což může mít vážné důsledky pro obyvatele Arktidy i na celém světě.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    Profimedia


Další články v sekci