Potvrzeno: Hlavním zdrojem lithia ve vesmíru jsou exploze nov
Pozorování nedávné novy Sagittarii 2015 N.2 odhalilo značné množství izotopu beryllium-7, který se přeměňuje na lithium
Lithium je nejlehčím pevným prvkem ve vesmíru. Jeho původ ale zatím do značné míry zůstával tajemstvím. Odborníci odhadují, že asi 25 procent množství lithia ve vesmíru vzniklo během procesů tvoření prvků bezprostředně po Velkém třesku. Kde se ale vzalo zbývajících 75 procent?
Luca Izzo z Andaluského astrofyzikálního institutu (IAA_CSIC) a jeho kolegové se teď ale přiblížili k řešení této letité záhady. Zkoumali novu Sagittarii 2015 N.2 a v oblasti této exploze se jim podařilo detekovat ohromné množství nestabilního izotopu beryllium-7. Tento izotop se přitom rozpadá právě na prvek lithium s poločasem 53,2 dne.
K explozím nov dochází ve hvězdných soustavách, kde bílý trpaslík, tedy pozůstatek hvězdy podobné Slunci, krade materiál svému hvězdnému partnerovi. Když množství „uloupeného“ vodíku a helia překročí určitou mez, spustí se termonukleární reakce a nenápadný bílý trpaslík se ohromně zjasní a exploduje jako nova. Po uplynutí jisté doby, která může být velice různá, se vše opakuje znovu.
Co prozradila nova o lithiu?
Nova Sagittarii 2015 N.2 explodovala 15. března 2015 a byla viditelná přes 80 dní. Badatelé využili příležitosti a sledovali novu pomocí spektrografu UVES (Ultraviolet and Visual Echelle Spectrograph), který je nainstalován na teleskopu UT2 soustavy teleskopů Very Large Telescope (VLT) v severním Chile. Bylo to poprvé, co vědci mohli dlouhodobě sledovat beryllium-7 uvnitř novy a odhadnout jeho množství.
TIP: U explodující hvězdy bylo poprvé detekováno lithium
Izzo s kolegy spočítali, že pokud v Mléčné dráze ročně explodují dvě novy, jako byla tato, pokryje to veškeré množství lithia v celé Galaxii. Vše nasvědčuje tomu, že právě novy jsou hlavním zdrojem lithia ve vesmíru.