Potvrzeno: Cvičení a pohyb prospívá lidem s úzkostnou poruchou

Kdo se pořádně hýbe, prospívá na těle i na duchu. Nová švédská studie potvrzuje, že to platí i pro stále častější úzkostné poruchy

13.11.2021 - Stanislav Mihulka



Že fyzická aktivita ovlivňuje naše duševní zdraví, víme už dlouho. Vědci například zjistili, že existuje úzká spojitost mezi cvičením a zmírňováním deprese. Nově se tým švédských odborníků rozhodl ověřit, zda má fyzická aktivita vliv i na úzkost. 

Pro svůj výzkum si vědci vybrali poměrně velký vzorek 286 pacientů s úzkostnou poruchou. Jejich studie je tak jednou z největších svého druhu. Dobrovolníky si badatelé rozdělili do dvou skupin – část z nich čekal 12 týdnů dlouhý, středně obtížný cvičební program, druhou část intenzivní plán. V obou případech šlo o tři tréninky o délce 60 minut týdně.

Cvičením k duševní pohodě

Tréninky vedli specialisté, kteří dohlíželi na to, aby se srdeční rytmus pacientů ve skupině se středně obtížným tréninkem dostal na 60% maximální zátěže a ve skupině s namáhavým tréninkem na 75% maximální zátěže. Srdeční rytmus účastníků přitom během cvičení hlídaly přístroje.

TIP: Australští vědci zjistili, proč cvičení zpomaluje růst nádorů

U většiny pacientů, kteří se účastnili tohoto experimentu, došlo ke zlepšení stavu a k potlačení jejich úzkostných stavů. Zároveň byl ale patrný rozdíl mezi zmíněnými skupinami – u pacientů s namáhavým tréninkem došlo k podstatně většímu zlepšení. Podle vedoucí výzkumu Malin Henrikssonové z univerzity v Göteborgu je zřejmé, že cvičení má na pacienty s úzkostnou poruchou příznivý vliv. Zároveň podle ní platí, že čím častěji a intenzivněji tito lidé cvičí, tím je jejich stav lepší. Zdá se tedy, že okřídlené „sportem ku zdraví“ zde platí beze zbytku.


Další články v sekci