Poškozené unikáty: Výjimečný strom a sprejeři na útesu

O tom, že alespoň minimální ochrana důležitých míst nepředstavuje zbytečný rozmar aktivistů, by mohli vyprávět v saharském Nigeru nebo třeba v Irsku

09.12.2022 - Barbora Jelínková



Ve vyprahlém pouštním regionu Ténéré v Nigeru po celá tři staletí rostla v pustém okruhu 150 kilometrů osamělá akácie, považovaná za nejizolovanější dřevinu planety. Přežít dokázala díky rozsáhlému kořenovému systému, sahajícímu až k ložiskům podzemní vody v hloubce 36 metrů. Tuaregové ji považovali za posvátný strom, sloužící zároveň jako orientační bod pro karavany.

Platilo to ovšem jen do roku 1973: Tehdy do prastarého kmene narazil opilý libyjský řidič se svým kamionem a vyvrátil dřevinu i s kořeny, takže se už nikdy nevzpamatovala. Zbytky památné akácie se dnes nacházejí v muzeu v hlavním městě Niamey a na jejím místě vztyčil neznámý umělec maketu.

Sprejeři na útesu 

Mezi ikonické přírodní scenérie Irska patří Moherské útesy na západním pobřeží ostrova. Monumentální břidlicové útvary se nad Atlantik tyčí do výšky přes 120 metrů, což je řadí k evropským rekordmanům. Každý rok k nim tudíž zavítá bezmála milion turistů, a jde tak o jednu z nejpopulárnějších lokalit v zemi.

V roce 2009 byly útesy Moher vybrány jako jeden z 28 finalistů v anketě Nových sedm divů světa. (foto: Shutterstock)

Když tedy v únoru 2013 objevili místní správci při úpatí jednoho z útesů rozsáhlé graffiti, vyvolalo to celonárodní pobouření. Záhy se ukázalo, že za „uměleckým dílem“ stojí dvojice francouzských sprejerů, kteří již několik týdnů zanechávali své podpisy na řadě míst Irska. Odborníkům se sice podařilo nánosy barvy smýt, aniž by došlo k poškození skály, ale pachatelé nakonec zůstali bez trestu. 


Další články v sekci