Pomalé, ale nepostradatelné: Tankové výsadkové lodě LST (3)

Large slowly target – velký pomalý cíl. Tak přezdívali námořníci lodím, které pomáhaly Spojencům porazit armády Osy na mnoha bojištích v Evropě, Africe i Pacifiku. Nelichotivá přezdívka vznikla ze zkratky LST – Landing ship tank, tedy tanková výsadková loď

23.08.2019 - Jan Čurda



Vylodění u Anzia v lednu 1944 vypadalo zpočátku slibně – Spojenci nenarazili na výrazný odpor a vylodili se na širokém pásu pobřeží. Každý den vyplouvaly z Neapole desítky lodí a přivážely k Anziu nákladní auta naložená municí, potravinami a dalším materiálem a také tanky.

Když lodě dorazily ke břehu, vyjely z nich automobily naložené zásobami, a jiné – přivážející zraněné vlastní vojáky a německé zajatce – do nich zase najely. Takhle pendlovaly LST řadu dní; jejich posádky pracovaly prakticky nepřetržitě. Nakládaly, vykládaly a přitom čelily leteckým útokům. Nadporučík Theodore Wyman z LST197, vzpomínal: „Byli jsme tak strašně unavení, že jsme neměli čas trápit se tím, jak jsme unavení.“ 

Vyčerpaní námořníci

Zanedlouho museli být někteří členové posádek vysazeni v Neapoli na břeh kvůli bojové únavě a stresu. Po válce Wyman prohlásil, že z pěti operací, kterých se jeho loď zúčastnila od vylodění v Africe v listopadu 1943 po Normandii, byla ta u Anzia nejnáročnější. Ale díky námořníkům se vojáci u Anzia udrželi. To samozřejmě nebylo cílem.

Churchillův plán na otevření cesty do Říma nevyšel a Spojenci uvízli na předmostí u Anzia až do června 1944. Tento neúspěch měl dopad na celém evropském válčišti. Když Eisenhower dorazil do Anglie, aby se ujal své funkce vrchního velitele spojeneckých sil, věděl už, že nedostatek LST představuje kritický problém; a to dokonce bez ohledu na úsilí udržet předmostí u Anzia. Generálmajor Frederick Morgan, náčelník Eisenhowerova štábu, naplánoval provedení operace Overlord silami tří divizí, především proto, že mu Kombinovaný výbor náčelníků štábů sdělil, že právě pro tolik sil budou dostačovat přepravní kapacity. 

Odložený Overlord 

Od počátku však Eisenhower věděl, že tři divize na prolomení Atlantického valu nestačí; vždyť jen při vylodění na Sicílii bylo nasazeno sedm divizí. Nařídil proto přepracování plánu a zvýšení sil na pět pozemních divizí a dvě výsadkové. To znamenalo nutnost dramatického rozšíření počtu vyloďovacích plavidel – zejména LST.

Dne 23. ledna, den po vylodění u Anzia, napsal Eisenhower Kombinovanému výboru náčelníků štábů, že trvá na dalších 47 tankových lodích kromě oněch 230, se kterými už počítal původní Morganův plán. Američtí a britští náčelníci štábů jen neochotně přijali počty vrchního velitele a hledali způsob, jak požadované lodě přesunout do Anglie z jiných bojišť. Eisenhower navrhl, že by snad mohly být LST ve Středomoří nahrazeny třídou útočných dopravních lodí. Spojený výbor náčelníků štábů ale přišel s jiným nápadem. Navrhoval poslat 26 nových LST přímo do Anglie.

Bez lodí nebude invaze

Jenže se zjistilo, že dotyčná plavidla ještě nejsou dostavěna, což znamenalo, že do Anglie nestačí dorazit do konce května, takže nebudou připravena pro operaci Overlord. Čísla byla neúprosná. Bez dalších tankových lodí neměl Eisenhower dost sil, aby udržel vyloděná vojska v Normandii. Náčelníkovi amerického generálního štábu Georgi Marshallovi proto napsal, že ačkoliv budou LST stačit pro samotné vylodění, nebude jich dost v následujících dnech. Jinými slovy, spojenecká invazní vojska by se ocitla na plážích bez dodávek zásob a posil či možnosti evakuace. Řešení se nabízelo dvojí. Zaprvé posunout vylodění o měsíc, tedy z prvního květnového týdne na počátek června.

TIP: Zahnat Spojence zpátky do moře: Jak vypadala německá obranná opatření v Normandii

To by poskytlo americkým loděnicím čas na dokončení nezbytného množství LST. Za druhé se Spojenci rozhodli odložit souběžně plánované vylodění v jižní Francii (označované jako operace Anvil, později Dragoon), které mělo vázat část německých sil. „Vypadá to, že Anvil je ztracen,“ zapsal si Eisenhower do deníku 23. března 1944. Nakonec díky odkladu získal právě tolik LST, kolik potřeboval pro úspěšné uskutečnění operace Overlord, ale bylo to tak tak. Churchillovy příliš optimistické předpoklady výsledku vylodění u Anzia odložily a málem zmařily nejzásadnější operaci celé války. Spojenci nakonec z předmostí u Anzia prorazili a 4. června 1944 vstoupili Američané do Říma. O dva dny později se spojenecké síly vylodily v Normandii.

Témata

technika
  • Zdroj textu

    Válka Revue

  • Zdroj fotografií

    Wikimedia


Další články v sekci