Podle OSN bude již letos v listopadu na Zemi žít 8 miliard lidí
Rychlost růst světové populace je podle nové zprávy OSN nejpomalejší za poslední desetiletí, přesto by v polovině letošního listopadu měl celkový počet lidí na Zemi dosáhnout 8 miliard.
Nejlidnatější zemí světa je stále Čína s 1,4 miliardou lidí, již v příštím roce by ji ale podle odhadů měla předstihnout Indie (1,38 miliardy). Změna je způsobena z části stárnutím čínské populace a dopady čínských programů na kontrolu porodnosti.
Nezanedbatelný vliv na aktuálně pomalejším růstu světové populace má i pandemie koronaviru. Od ledna 2020 do prosince 2021 zemřelo podle Světové zdravotnické organizace 14,9 milionu lidí na problémy spojené s covidem. Celosvětová očekávaná délka života klesla ze 72,8 let na 71 let. Kvůli celosvětové pandemii také krátkodobě klesl počet těhotenství a porodů.
Populační vrchol na dohled
Podle dlouhodobé prognózy by velikost světová populace mohla začít kulminovat po roce 2050. OSN odhaduje, že zhruba ve třetině zemí by mělo do konce století dojít k snížení populace o 1 %, ve zbytku odborníci očekávají stagnaci nebo mírný růst. Populačním vrcholem by podle zprávy OSN měl být rok 2080, kdy bude na Zemi žít 10,4 miliardy lidí a na této úrovni se velikost populace udrží až do roku 2100.
TIP: Nezastavitelný růst světové populace: Čekání na miliardovou osmičku
Růst je podle dat OSN velmi nerovnoměrný – pouze osm zemí se na celosvětovém populačním růstu podílí více než polovinou – patří mezi ně Demokratická republika Kongo, Egypt, Etiopie, Indie, Nigérie, Pákistán, Filipíny a Tanzanie. Dřívější studie OSN ukázala, že do konce století bude Afrika jediným kontinentem, kde dojde k nárůstu počtu obyvatel, přičemž se očekává, že 13 z 20 největších městských oblastí na světě se bude nacházet právě zde.