Ty tam jsou doby, kdy zmrzlina znamenala hlavně vanilku a čokoládu. Své pevné místo mezi zmrzlinami mají výrobky s příchutí tropického a exotického ovoce, ti odvážnější okusí zmrzlinu s příchutí máku, slivovicovou nebo tu s příchutí moravského uzeného a pro opravdové gurmány je připravena zmrzlina z rozmixovaných Šmoulů.
Netradiční příchutě ale pochopitelně nejsou doménou jen českých luhů a hájů. Například v Britové si oblíbili mražený krém s příchutí rybího filé, zmrzlinu bramborovou či kapustovou s krůtím rosolem. S velmi překvapivou, a podle všeho i úspěšnou příchutí, přišla nedávno María del Carmen Pilapañaová z Ekvádoru – její tajnou ingrediencí je maso z morčat.
Zatímco v Evropě či Severní Americe je morče bráno především jako domácí mazlíček, v jihoamerických zemích, jako je Peru, Bolívie či právě Ekvádor, oceňují morčata především kvůli jejich masu.
TIP: Japonští vědci přišli na způsob, jak vytvořit slunci odolnou zmrzlinu
S prvními experimenty se zmrzlinou a morčaty začala María zhruba před rokem. Vytvořit dokonalý recept jí trvalo zhruba měsíc. Nejprve zkoušela použít maso sušené, potom zkusila morčecí maso upéct. Ani jeden tento způsob však se zmrzlinou příliš dohromady nešel. Třetí pokus už byl ten pravý. Pilapañaová maso nechala uvařit a následně ho důkladně rozmixovala a rozředila vzniklým vývarem. Vznikla tak tekutá kaše s ideální chutí morčete. Pak už postupovala jako při výrobě jakékoliv jiné zmrzliny. Do masové směsi ještě přimíchává ovocné pyré – většinou z marakuji či lilku quitského. Zmrzlinu podává s drcenými oříšky – kopeček za 25 korun, litr zmrzliny pak za 270 korun. Na nezájem o netradiční příchuť si María nemůže stěžovat - týdně prý připravuje okolo 150 porcí.