Plnou nádrž plastu, prosím! Zachrání nás přeměna plastů na syntetickou ropu?
V roce 2040 by se v Německu či Francii už neměl prodat jediný automobil se spalovacím motorem. Ropa však bude dál pohánět starší vozidla. Její spotřebu by mohla pokrýt přeměna plastu na syntetickou ropu
Recyklovat plast je technologicky náročnější než v případě skla či papíru. Oproti zmíněným dvěma materiálům se totiž příliš snadno nemíchá a po roztavení se podle složení rozdělí na vrstvy – podobně jako olej na vodě. Tepelně zpracované plasty navíc často postrádají původní vlastnosti a jsou například křehčí. V Evropské unii se tak od roku 2015 recyklovalo jen 30 % z celkových 322 milionů tun umělohmotného odpadu, 31 % skončilo na skládkách a zbytek se spálil.
Odborníci ze společnosti OMV se nicméně zaměřili na fakt, že výroba polyetylenu, nylonu, teflonu a mnoha dalších plastů vyžaduje ropu. Už v roce 2011 proto v rámci projektu ReOil vznikaly návrhy na zařízení, jež by plastový odpad přeměnilo na surovinu, z níž vznikl.
A barely se točí
Největší problém spočíval v tom, že tavení plastu a jeho následné zpracování bylo energeticky velmi neefektivní. Situace se obrátila, když vědci do umělé hmoty přimíchali patentovanou látku, která směs naředila a modifikovala její fyzikální vlastnosti. Už v roce 2013 tak OMV ve své vídeňské rafinerii Schwechat spustila testovací provoz zařízení, jež během hodiny přeměnilo na ropu 5 kg plastů.
TIP: „Svatý grál“ recyklace: Stanou se skládky novým zdrojem materiálů a energie?
Během následujících let investovala firma do vývoje v přepočtu přes 257 milionů korun a současná verze zařízení dokáže za hodinu přetvořit 100 kg plastového odpadu na 100 l syntetické ropy. „Díky této technologii lze opakovaně zužitkovat každý barel. Pálíme méně, a tím také klesá produkce skleníkových plynů,“ vysvětluje Manfred Leitner, člen rady OMV.
Jakmile bude současný prototyp pracovat bezchybně, vznikne další vývojový stupeň, jenž by si měl za hodinu poradit až s 2 tunami plastu. Uleví tím životnímu prostředí a zároveň nabídne alternativu k běžné těžbě černého zlata.
Falešná spása
Bioplasty se často označují jako ekologičtější alternativa běžné umělohmotné produkce. Nejedná se však o převratný vynález, neboť v přírodě nepanují zrovna ideální podmínky pro jejich rozklad: Bioplasty k němu potřebují dostatek kyslíku a relativně vysokou teplotu. Takže jsou-li například zahrabané pod zemí nebo na skládkách, jejich degradace zpomaluje a z téhož důvodu se příliš spolehlivě nerozkládají ani ve vodě.