Pichlavá intimita: Ježury australské praktikují skupinové páření
Polyandrie, kdy se jedna samice páří s několika samci, je typická pro cvrčky a další druhy hmyzu. „Mnohomužství“ ale provozují i některé ryby, pavouci nebo třeba savci. Důležitou rozmnožovací strategii hraje polyandrie i u australských ježur.
Záznamy z infrakamer spolu s ultrazvukovým měřením potvrdily, že ježury australské (Tachyglossus aculeatus) provozují skupinové páření, při kterém je přítomna jedna samice a hned několik samců. Podle bioložky Gemmy Morrowové z Tasmánské univerzity je toto opatření nutné, protože samice se nerozmnožují každý rok a reprodukčně aktivních samic je tedy vždy méně než samců. Ti se ostatně snaží vyřešit nedostatek vhodných partnerek i jiným způsobem. Ze stavu hibernace se probouzejí asi o měsíc dřív a snaží se spářit s dosud hibernujícími samičkami.
„Samičky se na dobu páření proberou, ale po spáření znovu upadají do stavu hibernace, takže neexistuje jasný přechod mezi hibernací a aktivním pářením, což je velmi neobvyklé,“ vysvětluje Morrowová.
Vědci doufají, že nové poznatky pomohou k záchraně ohrožených paježur žijících na Nové Guineji. Stejně tak by mohly být užitečné v případě, že by ježury napadla smrtící epidemie podobná rakovině tasmánských čertů.