Pařížskou katedrálu Notre-Dame zničil rozsáhlý požár
Proslulou pařížskou katedrálu Notre-Dame zachvátil během včerejšího podvečera silný požár
Požár, který vypukl okolo 18:50 SELČ, může podle francouzských médií souviset s renovačními pracemi na budově, úřady ale zatím příčinu nesdělily. Ministerstvo vnitra oznámilo, že zatím nemá informace, že by byl při požáru někdo zraněn.
Katedrála je považována za jeden z nejkrásnějších příkladů francouzské gotické architektury, leží na ostrově Île de la Cité na řece Seině. Patří k nejnavštěvovanějším památkám metropole, každoročně přitáhne 13 milionů návštěvníků. Chrám se nyní opravoval a na některých částech bylo lešení. Úřad pařížského prokurátora vyloučil žhářství či souvislost s terorismem a uvedl, že případ považuje za nehodu.
Katedrála patří společně s vatikánskou Bazilikou sv. Petra mezi architektonické a duchovní ikony. V prostorách katedrály se mají své místo ceněné křesťanské relikvie – mimo jiné například část dřevěného kříže, na kterém měl být ukřižován Ježíš Kristus nebo dobové obrazy a sochy nevyčíslitelné ceny. Podle předběžných zpráv se podstatnou část pokladů z Notre-Dame podařilo zachránit. Nenávratně byly zničeny unikátní skleněné vitráže – tzv. rozety z 13. století.
Francouzská nezisková organizace Fondation du patrimoine vypsala národní sbírku na obnovu katedrály, začít má v úterý.
Chrám Matky Boží
Katedrála, známá také jako Chrám Matky Boží, patří k symbolům Paříže a nejkrásnějším příkladům gotické architektury vůbec. Její základní kámen položili na ostrově Île de la Cité na řece Seině na jaře roku 1163 během návštěvy papeže Alexandra III. ve městě. Přesné datum je ovšem neznámé. V té době se už ale několik let stavělo, budování svatostánku, jehož vznik inicioval pařížský biskup Maurice de Sully, pak trvalo téměř dvě staletí, až do roku 1345.
Velké restaurace se katedrála dočkala ve 40. až 60. letech 19. století. Z té doby pocházejí například sochy různých chimér a ďáblíků, které shlížely z věží katedrály, často mylně považované za doklad středověkého umění. Ve skutečnosti je ale ve své dílně vytvořil památkář a architekt Eugene Viollet-le-Duc.