Paleontologové se radují: Konečně se našla hlava legendární arthropleury

Arthropleuru, až tři metry velkého a 50 kilogramů vážícího členovce, jsme až doposud znali pouze z fosilií bez kompletní hlavy. Změnil to až nedávný objev z Francie.

12.10.2024 - Stanislav Mihulka



Arthropleury byly fascinující členovci z příbuzenstva mnohonožek a stonožek. Před 345 až 290 miliony let obývaly rovníkové tropické pralesy i nelesní oblasti období karbonu a spodního permu. Šlo o největší suchozemské členovce jaké známe. Zřejmě všežravé arthropleury dorůstaly délky téměř tří metrů a vážit mohly až okolo 50 kilogramů.

Tito monumentální tvorové jsou pro vědu známí od poloviny 19. století, až doposud se ale nikdy nepodařilo nalézt fosilii arthropleury se zachovalou hlavou. Úspěšný byl až tým, který vedl paleontolog Mickaël Lheritier z francouzské Univerzity Claude-Bernard-Lyon-I. Jejich průlomový objev v těchto dnech zveřejnil vědecký časopis Science Advances.

Směsice znaků arthropleury

Obrovský členovec mátl odborníky od svého objevu. Znaky na jeho těle naznačovaly, že šlo o přerostlou mnohonožku. Bez hlavy to ale nebylo možné s jistotou potvrdit. Lheritier s kolegy prozkoumali fosilie dvou mladých arthropleur, které se podařilo objevit ve francouzské lokalitě Montceau-les-Mines

Rekonstrukce vzhledu arthropleury. (ilustrace: Wikimedia Commons, Université Claude Bernard Lyon, Mickaël Lhéritier a spol., CC BY-SA 4.0)

Snímky výpočetní tomografií odhalily na hlavách arthropleur tykadla, a také relativně malá kusadla, která připomínají kusadla stonožek. Kromě toho vědci odhalili také oči na stopkách, které jsou typickým znakem vodních živočichů. 

Vše tak nasvědčuje tomu, že arthropleura byla zvláštním mixem mnohonožek a stonožek. Podle vědců je dokonce možné, že mladé arthropleury trávily část života ve vodě. Objev tak sice přinesl řadu nových informací, ze samotné arthropleury se ale paradoxně stala větší záhada než dříve.


Další články v sekci