Paleontologové objevili v čínské jeskyni fosilii zřejmě nejmenší známé kočky
Paleontologové objevili v jeskyni ve východní Číně fosilii doposud neznámého druhu asijské malé kočky. V jeskyni podle vědců mohla žít společně s dávnými lidmi.
V jižní a jihovýchodní Asii žijí čtyři druhy takzvaných asijských malých koček, které náležejí do rodu Prionailurus. Největší z nich je kočka rybářská (Prionailurus viverrinus) a nejmenší kočka cejlonská (Prionailurus rubiginosus), která obvykle váží kolem jednoho kilogramu. Čínští odborníci nedávno objevili fosilii dalšího, doposud neznámého druhu asijské malé kočky. Nově popsaná Prionailurus kurteni žila podle vědců před zhruba 300 tisíci lety a svou velikostí se vyrovnala kočce cejlonské.
Pozoruhodné je, že fosilii, jediný kus spodní čelisti se dvěma zuby, vědci objevili v jeskyni Hualongdong ve východní Číně, kde v uvedeném období žili dávní lidé. Není proto vyloučeno, že drobné kočky mohly být do jisté míry „domácími mazlíčky“ nebo alespoň mohly chytat myši, které tam tehdy rovněž žily.
Kočka jeskynní
„Kočka, kterou jsme objevili, byla zřetelně menší než dnešní kočky domácí,“ potvrzuje vedoucí výzkumu paleontolog Qigao Jiangzuo z Čínské akademie věd. „Velikostí a hmotností byla blízká dnešním nejmenším druhům koček a je možné, že byla i o něco menší.“ Podrobnosti objevu vědci popisují v odborném časopisu Annales Zoologici Fennici.
Přestože nález kočičích fosilií z období čtvrtohor není nic výjimečného, objev takto malého druhu byl pro paleontology do jisté míry překvapením. V tomto případě přispělo k zachování fosilie právě prostředí jeskyně, které bývá velmi stabilní.
Dnešní asijské malé kočky žijí převážně v zalesněném prostředí, často v blízkosti vody. V tropických lesích se pozůstatky organismů většinou neuchovají a horkém vlhkém klimatu zmizí beze stopy. Když ale kočka Prionailurus kurteni vešla do jeskyně, možná aby si tam smlsla na myších nebo na zbytcích po pravěkých lidech, její fosilie měla šanci přežít dodnes.