Otázka pohlaví: Je pravda, že covid-19 zasáhne hůře muže než ženy?

Jak si s infekcí koronaviru poradí imunita mužů a žen? Jsou muži nákazou zranitelnější než ženy?

27.03.2020 - Stanislav Mihulka



Jak se postupně množí údaje z Číny a hlavně také z prvních zasažených zemí, jako je Itálie, dozvídáme se velmi důležité informace o tom, jaké skupiny lidí jsou pandemií covid-19 nejvíce ohrožené. Z dostupných údajů vyplývá, že kromě vyššího věku a dalších vážných zdravotních problémů je rizikovým faktorem i pohlaví pacientů.

Skutečně to vypadá, že muži jsou v tomto případě ohroženějším „druhem“. Zdá se, že muži infikovaní koronavirem umírají častěji než ženy, a také v mladším věku. Dokonce i u nakažených mladších 16 let, kteří obvykle nejsou v ohrožení života, převažují kluci nad holkami. Pandemie covid-19 v tomto navíc není nijak výjimečná. Stejnou situaci známe z řady předchozích epidemií, jako byl SARS v roce 2003 anebo neblaze proslulá Španělská chřipka z roku 1918. I tehdy byli zřetelně více ohroženi muži.

TIP: Špatné zprávy: Lékaři potvrzují, že koronavirus mohou přenášet lidé bez příznaků

Proč tomu tak je? Epidemiologové nejsou překvapeni, protože to vídají neustále, nejen u pandemií. Muži mívají těžší průběh u řady respiračních infekcí. Biologické důvody tohoto jevu ale zatím nejsou příliš známé. Významnou roli by mohlo hrát to, že ženský pohlavní hormon estrogen je zřejmě důležitý pro imunitu. Důležité může být i to, že muži mívají méně „zdravý“ životní styl a volnější přístup k osobní hygieně.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    CC0 Creative Commons


Další články v sekci