Operace Compass (2): Africký blietzkrieg na britský způsob
Italové zahájili útok na Egypt tři měsíce po vstupu své země do války po boku nacistického Německa. Po počátečních úspěších však přišla ledová sprcha v podobě nečekané britské protiofenzivy, která skončila drtivou porážkou Mussoliniho vojsk
Po zastavení postupu v říjnu 1940 počítal italský maršál Rodolfo Graziani s tím, že by další ofenziva v Egyptě mohla začít v polovině prosince. Netušil však, že britský generál sir Archibald Wavell jej má v úmyslu předejít. Jakmile totiž Britové ve svých obranných pozicích u města Marsa Matruh viděli, že nepřítel dlouho setrvává na místě, rozhodli se převzít iniciativu. Dobře přitom vystihli jednu z hlavních slabin Italů, která spočívala v příliš velké vzdálenosti mezi devíti vybudovanými obrannými tábory. Ty se v případě nenadálého útoku nemohly navzájem účinně podporovat.
Předchozí část: Operace Compass (1): Africký blietzkrieg na britský způsob
Příprava operace
Přes své nepočetné síly proto Wavell rozhodl rázně zaútočit na pozice 10. armády a naplánovaná operace dostala krycí název „Compass“. Italové se domnívali, že jejich předchozí postup Brity demoralizoval, a Graziani dokonce Mussolinimu referoval, že protivník ztratil polovinu svých obrněnců. Jenže přání bylo v tomto případě otcem myšlenky a Wavellovy jednotky ve skutečnosti žádné tragické ztráty neutrpěly. Naopak, již v listopadu probíhaly pečlivě utajené přípravy ofenzivy, o jejímž skutečném významu věděla jen hrstka štábních důstojníků.
V noci ze 7. na 8. prosince se síly určené k provedení útoku soustředily ve výchozích pozicích. Šlo o takzvaný Západní pouštní svaz (Western Desert Force) pod velením generálporučíka Richarda O’Connora, tvořený 7. obrněnou a 4. indickou pěší divizí posílenou muži 16. britské pěší brigády. Stroje RAF poté podnikly sérii úderů proti italským letištím a válečné lodě ostřelovaly Sídí Barrání a další cíle na pobřeží. Odpoledne 8. prosince upozornil jeden z italských průzkumných letounů na soustřeďování britských sil, ale kvůli zmatkům ve štábu nebyl velitel předsunutých jednotek generál Pietro Maletti vůbec informován.
Britové útočí!
V pět hodin ráno 9. prosince 1940 překvapené Malettiho vojáky v táboře Nibeiwa zasypala sprška dělostřeleckých granátů. Hlavní britský útok následoval v 7.15 a jeho provedení měli na starosti indičtí vojáci společně se 7. královským tankovým plukem vyzbrojeným pětadvacetitunovými tanky Matilda se 40mm kanony. Celkem 48 těchto obrněnců nečekaně zaútočilo na Nibeiwu ze západu a zastihlo nepřátelské vojáky zcela nepřipravené. Vchod do tábora mělo zabezpečovat 23 středních tanků Fiat M11/39, ale jejich osádky se právě nacházely ve stanech a většina nestihla ke strojům včas doběhnout.
Sám generál Maletti padl, když se pokoušel dostat ze zákopu. Během necelých deseti minut tak Britové způsobili v táboře dokonalou spoušť. Část italských obrněnců a dalších vozidel shořela, zbytek padl do rukou útočníků nepoškozen.
TIP: Britská Matilda II: Obávaný protivník Němců v Africe
Někteří italští dělostřelci i v této beznadějné situaci statečně pálili po britských tancích, ale 65–78 mm silné pancéřování matild se ukázalo jako velmi odolné. Britové nakonec zajali více než 2 000 Italů a ukořistili velké množství zásob. To vše za cenu pouhých osmi mrtvých či zraněných důstojníků a 48 mužů. Podobný scénář měl i následující útok na tábory Tummar-západ a Tummar-východ. Tam sice obránci kladli o něco tužší odpor, ale Britové opět získali velké množství zajatců a kořisti.
Dokončení: Operace Compass (3): Africký blietzkrieg na britský způsob (vychází v úterý 10. srpna)