Ohňostroje vznikly ve staré Číně, během hledání receptu na nesmrtelnost
Oslavované i proklínané ohňostroje mají zajímavou minulost. Původně sloužily jako ochrana před zlými duchy...
Spojené státy si ve čtvrtek užily další Den nezávislosti, během něhož Američané nepochybně odpálili velké množství ohňostrojů. Tato milovaná i proklínaná zábava přitom doprovází lidstvo už tisíc let. První ohňostroje se objevily v devátém století v Číně. Vznikly díky úsilí tehdejších alchymistů, kteří intenzivně pátrali po prostředku, co by lidem prodloužil život nebo jim dokonce zajistil nesmrtelnost.
Aby ohňostroj fungoval, potřebuje celkem tři klíčové ingredience. První z nich je palivo, čili chemikálie, jejíž molekuly obsahují silné molekulární vazby. Druhou složkou je okysličovadlo, které rozštěpí vazby molekul v palivu a přitom uvolní velké množství energie. A poslední nezbytnou věcí je teplo, které zajistí explozivní reakci.
Namísto nesmrtelnosti efektní exploze
Čínští alchymisté se pokusili objevit nesmrtelnost tím, že bezděčně smíchali dřevěné uhlí, čili prakticky dokonalé palivo, s ledkem, tedy dusičnanem draselným, výborným okysličovadlem. Přidali ještě síru, která snížila teplotu vznícení směsi, a pak už stačilo dodat trochu tepla a první výbuch ohňostroje byl na světě.
Když už alchymisté ohňostroj objevili, tak ho pak v Číně používali při rituálních slavnostech a oslavách nového roku. Ohňostroje tehdy explodovaly z bambusové nebo papírové trubky a udělaly jen záblesk a pořádnou ránu. Jejich účelem bylo ohněm a hlukem zapudit zlé duchy. Krásné barvy a tvary, které jsou tak typické pro dnešní ohňostroje, se objevily až mnohem později.
TIP: Kouzelná show: V Číně zlomili rekord s tisícovkou dronů ve vzduchu
Číňané objev střelného prachu dlouho tajili a znalost jeho výroby se pomalu šířila jen po Středním východě. Do Evropy pronikl až ve 13. století. Podle jedné z verzí ho přivezl do Itálie (spolu s papírovými penězi a dalšími vychytávkami) známý cestovatel a benátský kupec Marco Polo. Veselým Italům se nová zábava ihned zalíbila a stali se v Evropě prvními, kdo používal střelný prach k výrobě ohňostrojů. Představení mohlo začít!
Na dvoře Rudolfa II.
Snad nejvíc ohňostrojů se v Čechách pořádalo za panování Rudolfa II. Habsburského (1552–1612), který na svém dvoře shromáždil alchymisty z celého světa. Kupodivu sám Rudolf neměl ohňostroje rád – kvůli chatrnému zdraví mu vadil hluk a obával se i požárů města. Hlavním ohňostrůjcem byl italský malíř Giuseppe Arcimboldo.