Odkud se berou mýty o našem zdraví? Zeleninový detox a velký výplach škodlivin

Další vědecky zcela vyvrácenou, ovšem mezi lidmi velmi oblíbenou činnost představuje tzv. detox, tedy snaha vyplavit z těla škodliviny. Detoxikace těla nedocílíte hladověním a pitím džusů: Každý den ji zajišťují játra, ledviny, plíce a kůže.

16.04.2020 - Vilém Koubek



Další vědecky zcela vyvrácenou, ovšem mezi lidmi velmi oblíbenou činnost představuje tzv. detox, tedy snaha vyplavit z těla škodliviny. Zmíněný pojem se dřív používal pouze u pacientů v protidrogových léčebnách. Nicméně uspěchaný životní styl – zahrnující stravování ve fastfoodech, excesivní pití či kouření – dává obchodníkům se zdravím dobrý důvod, aby nabízeli rychlé a spolehlivé diety k očištění od veškerých popsaných vlivů. 

Takové zaručené recepty člověka například nutí přestat jíst a zahájit „očistu džusem“: Při ní se po dobu až jednoho týdne nahrazují všechny hlavní chody tekutinami, jež specializované firmy často „připravují“ na míru. Podobná prudká změna stravy samozřejmě způsobí tělu nepříjemný šok, ale i na něj jsou zmíněné společnosti připraveny. Na jejich stránkách se většinou dočtete, že pokud náhle zeslábnete, budete mít hlad a obecně se nebudete cítit nejlépe, znamená to, že vaše tělo usilovně pracuje na očistě. Ve skutečnosti tak ovšem pouze zakrývají fakt, že vám chybějí potřebné živiny.  

Co se skrývá ve střevech?

Navzdory tvrzením podvodných dietářů se totiž toxiny v těle neusazují – jinak bychom trpěli závažnými potížemi, nebo rovnou umírali. „Ledviny, játra, kůže a plíce ve zdravém lidském těle neustále pracují na jeho očistě,“ vysvětluje Edzard Ernst, profesor medicíny na University of Exeter. „V současnosti neznáme lepší způsob detoxikace, než jakou si tělo zajistí samo.“ 

Problém spočívá i v definici toxinů, které podle internetu představují pouze jakési nespecifikované jedovaté látky usazující se v těle. O průběhu očistné procedury se obvykle nedozvíte nic ani na obalech přípravků, jež vám při ní mají „zaručeně“ pomoct. Ne každá detoxikační metoda je navíc šetrná: Zatímco některé vás přimějí hladovět a pít džusy či smoothies, jiné zahrnují také průplach tlustého střeva, kde se údajně koncentrují jedy.

Náplastmi ku zdraví

Jiní „odborníci“ na čištění střev doporučují léky, které vás však mají opět pouze ošálit. Jejich polymerační složky se v tělesných útrobách smíchají s exkrementy a vytvoří podivnou plastickou hmotu, jež následně vyvolá dojem, že z vás vyšlo něco „navíc“ – tudíž dospějete k závěru, že přípravek zabral. Pokud byste se naopak rozhodli čistit hezky od nohou, můžete si koupit třeba náplasti, jež z vás škodliviny doslova vysají přes noc. A že fungují, poznáte podle jejich barvy, neboť zhnědnou. Odstín se však bohužel nemění na základě očištění těla, nýbrž v důsledku pocení nohou ve spánku. 

TIP: Ovocná dieta zřejmě způsobila ženě nevratné poškození mozku

„Jde o skandální a protizákonné zneužívání důvěry obyčejných lidí. Společnosti zkrátka slibují jednoduché řešení našich špatných stravovacích návyků, což je sice krásná představa, ale bohužel zcela nereálná,“ dodává Ernst. Lidé se nicméně na snadnou nápravu svých prohřešků nechávají zlákat do takové míry, že měl globální trh s detoxikačními produkty v roce 2018 přepočtenou hodnotu 1 168 miliard korun a také v následujících letech zřejmě poroste.


Další články v sekci