Obojživelný dron Pelican hlídá kvalitu vody v nádržích
Autonomní dron Pelican sám zaletí pro vzorky vody a předá je k dalšímu vyhodnocení
V dnešní době se často stává, že se v nádržích a jezerech namnoží vodní květ s toxickými sinicemi. Čím dříve se o tom dozvědí úřady, tím lépe pro zdraví a bezpečí obyvatel. Proto nizozemští odborníci vyvinuli nový typ dronu, který dokáže autonomně létat k vodě, odebírat vzorky vody a přímo na místě pak tuto vodu analyzovat.
Dron nese jméno Pelican a jde o obojživelnou kvadrikoptéru, která dokáže přistát na vodní hladině a opět z ní zase vzlétne. K nádrži nebo jezeru Pelican přijede s dodávkou. Když dorazí na místo určení, automaticky odstartuje a přelétává nad vodní hladinou. Přitom sleduje vodu hyperspektrální kamerou a hledá případné problémy, jako například vodní květ.
TIP: Robotická „létající ryba“ využívá k raketovému pohonu vodu z prostředí
Pokud Pelican najde vodní květ nebo něco podobné, přistane na vodě a odebere vzorek vody. V budoucnu by se Pelican možná mohl i potápět a odebírat vzorky vody z větší hloubky. Když se dron vrátí zpět na dodávku, tak autonomně přistane na přenosném zařízení CytoSense, do kterého napustí odebranou vodu. Cytosense za pár minut vzorek vodu proskenuje a data nahraje na server, kde budou dostupná k dalším analýzám.