Nečekané oběti válek: Ve volné přírodě jsou tři poslední adaxové núbijští
Válečné konflikty a neklid v severní Africe si vybraly daň v podobě pouštních antilop adaxů
Adaxové núbijští (Addax nasomaculatus) jsou poměrně velké antilopy, které jsou dobře přizpůsobené životu v písečné i kamenité poušti. Jsou aktivní v noci, neboří se do písku a nepotřebují příliš mnoho vody. K životu jim stačí voda, kterou přijmou s potravou, což bývají pouštní trávy nebo keře.
Ještě nedávno adaxové žili v pásu pouští a polopouští od Západní Sahary a Mauretánie až pod Súdán. Postupně se ale ocitli na pokraji vyhubení. Místní lidí je loví kvůli dobrému masu a kůži. Při nedávném sčítání v roce 2010 jich bylo objeveno kolem 200.
Letos na jaře už vědci při leteckém průzkumu velké části pouště neobjevili už ani jednoho adaxe. Až po intenzivním pozemním pátrání se jim povedlo objevit tři nervózní adaxe, zřejmě úplně poslední ve volné přírodě.
Na jejich vymizení má hlavní podíl zhroucení vlády v Libyi, rovněž boje v Nigérii a Mali, a také těžba ropa v Nigeru, kde vojáci, určení k ostraze čínských těžebních zařízení ulovili a snědli adaxe, kdykoliv na ně narazili.
TIP: Na světě jsou už jenom tři poslední severní nosorožci tuponosí
Přes vymizení adaxů v poušti ale jejich bezprostřední vymření nejspíš nehrozí. V zajetí jsou totiž poměrně hojní a dobře se rozmnožují. Pokud se zlepší situace v Sahaře, mohli by se adaxové do volné přírody vrátit.