Nový závod o Měsíc: Čína chystá lunární výzkumnou stanici
Čína se hodlá prosadit na Měsíci – plánuje zde postavit základnu v oblasti jižního lunárního pólu
V současné době jsme svědky nového závodu supervelmocí o Měsíc. Spojené státy a Čína bojují o prestiž a vliv, přičemž jejichž kolbištěm se stala Luna, o kterou pozemský kosmický program během uplynulého půlstoletí téměř nejevil zájem. Supervelmoci se navzájem předhánějí v prvenstvích. Čína jako první přistála na odvrácené straně Měsíce, USA kontrovaly první misí nového lunárního programu Artemis.
Jak prozrazuje studie čínských odborníků, kterou zveřejnil časopis Planetary and Space Science, Čína si nyní dělá zálusk na prvenství ve vybudování výzkumné základny na Měsíci. Momentálně hledají nejvhodnější místo, kde by svou základnu mohli umístit. Z řady důvodů půjde nejspíš o oblast jižního pólu našeho souputníka.
Výhody jižního pólu Luny
Jižní pól Měsíce nabízí výzkumné stanici mnohé výhody. Je tam víceméně plochý terén a v trvale zastíněných místech některých kráterů panují relativně konstantní teploty. Tytéž krátery rovněž pravděpodobně obsahují největší množství vodního ledu na povrchu Měsíce. Dostupnost vody je přitom zcela klíčová pro jakoukoliv trvalou základnu.
Přítomnost vody je významná i pro případný vědecký výzkum, stejně jako přístup k pozoruhodné pánvi South Pole-Aitken. Jde o největší známý impaktní kráter na Měsíci a vlastně v celé Sluneční soustavě, jehož průměr činí neuvěřitelných 2 500 kilometrů. Výzkum této pánve by mohl osvětlit detaily o původu Měsíce i celé Sluneční soustavy.
TIP: Čína zkoumá vzorky z Měsíce kvůli využití ve fúzní energetice
Čína plánuje vyslat do oblasti jižního pólu Měsíce další mise programu Čchang-e. Úkolem mise Čchang-e 6 (s plánovaným startem v roce 2024) bude získat vzorky z těchto míst a dovézt je na Zemi. Mise Čchang-e 7 (2026) se zaměří na důkladný průzkum jižního pólu, zatímco Čchang-e 8 (2027) otestuje technologie potřebné ke konstrukci lunární základny.