Nový elektronický nos odhalí rakovinu z krevní plazmy s 90% přesností
Inteligentní elektronický nos si poradí s detekcí nádorů slinivky nebo vaječníků i v raném stadiu
Lidský čich je jedním z nejpodceňovanějších smyslů. Nejspíš neprávem – vědci opakovaně dokázali, že člověk dokáže rozlišit miliony pachů. Čich se tak stále častěji stává důležitým pomocníkem lékařů při diagnostice nejrůznějších onemocnění. Nejlepších výsledků v tomto směru dosahují psi. Jejich výcvik je ale nákladný a zdlouhavý, vědci proto hledají elektronické pomocníky, což je i případ elektronického nosu vyvinutého odborníky Pensylvánské univerzity.
Nos na rakovinu
Jejich elektronický nos spojený s umělou inteligencí dokáže detekovat přítomnost nádoru v těle pacienta ze vzorku krevní plazmy. V úvodních experimentech dosáhl e-nos přesnosti přes 90 procent. Zařízení detekuje těkavé organické látky, které jsou zodpovědné za pach či vůni zkoumaného materiálu.
Vědci a lékaři se již delší dobu snaží využít tyto látky k diagnostice rakoviny, především pokud jde o nádory v rané fázi. Zajímavé úspěchy v tomto směru zaznamenali speciální vycvičení psi, kteří detekují rakovinu plic z dechu pacienta. Úspěšné byly i pokusy s elektronickými systémy, které tímto způsobem detekují rakovinu žaludku, jícnu, krku či hlavy anebo rakovinu prostaty z moči.
TIP: Jak poznat Parkinsonovou chorobou: Britka umí nemoc rozpoznat svým čichem
Tvůrce e-nosu Charlie Johnson a jeho kolegové využili nové zařízení k detekci nádorů, které jsou jinak velmi obtížně zjistitelné, tím, že e-nos „očichal“ krevní plazmu pacientů. Uspořádali experiment, v němž použili elektronický nos u 20 lidí s rakovinou vaječníků, 20 s nezhoubnými nádory vaječníků, 13 s rakovinou slinivky, 10 s nezhoubným nádorem slinivky, a také u 30 zdravých lidí pro kontrolu. Nové zařízení uspělo v detekci rakoviny slinivky v 90 procentech případů a u rakoviny vaječníku dokonce v 95 procentech. První výsledky jsou velmi slibné, vývoj zařízení bude nepochybně pokračovat.