Nový druh exoplanety: Webbův dalekohled objevil supervenuši

Pozorování Webbova dalekohledu odhalila, že exoplaneta GJ 1214 b je pravděpodobně svět s atmosférou plnou oxidu uhličitého. Připomíná tak obří Venuši.

20.01.2025 - Stanislav Mihulka



Jsou to zhruba dva roky, co Webbův dalekohled pozorováním potvrdil svoji první exoplanetu. Nedávná pozorování tohoto nejvýkonnějšího vesmírného teleskopu současnosti sehrála klíčovou roli v objevu úplně nového druhu planety. Jde o další dílek v rozsáhlé mozaice vzniku a vývoje rozmanitých typů planet.

K dnešnímu dni jsme již potvrdili existenci více než pět tisíc exoplanet. Dozvěděli jsme se díky nim, že v Mléčné dráze máme ohromné množství planet, a také to, že planety Sluneční soustavy představují jen velmi omezený výřez toho, co může v planetárních systémech vzniknout. Například mnoho exoplanet se svou velikostí řadí mezi Zemi a Neptun. Ve Sluneční soustavě ale žádnou takovou planetu nemáme.

Masivní Venuše

Mezinárodní tým astronomů, který vedl Kazumasa Ohno z japonské Národní astronomické observatoře, nedávno zacílil Webbův dalekohled na jednu ze zmíněných exoplanet GJ 1214 b. Obíhá kolem červeného trpaslíka v souhvězdí Hadonoše, který je od nás vzdálený jen asi 48 světelných let. Tato exoplaneta byla v roce 2023 oficiálně pojmenovaná Enaiposha.

Badatelé byli zvědaví, co jim o exoplanetě Webbův dalekohled prozradí a nakonec z toho bylo velké překvapení. Enaiposha není ani superzemí bohatou na vodík ani vodním světem, což byly dosavadní tipy odborníků. Ukázalo se, že jde s velkou pravděpodobností o exoplanetu s atmosférou velmi bohatou na oxid uhličitý. Není divu, že tento svět s extrémním skleníkovým efektem označili jako „supervenuši“. Objev nového druhu exoplanety vědci zveřejnili v odborném časopisu Astrophysical Journal Letters.

V použitých datech jsou ještě nejasnosti a objev bude nutné ještě ověřit. „Detekovaný signál oxidu uhličitého byl v našem výzkumu jen slabý,“ přiznává Ohno. „Museli jsme použít důkladné statistické analýzy, abychom potvrdili, že je vůbec reálný.“ Následné simulace badatelům ukázaly, že nejpravděpodobnějším scénářem pro tuto exoplanetu je první známý svět připomínající mohutnou Venuši.


Další články v sekci