Novinky z pásu planetek: Sonda Dawn objevila na Ceres organický materiál
Meziplanetární sonda Dawn pokračuje ve svém úspěšném výzkumu trpasličí planety Ceres
Trpasličí planeta Ceres, největší těleso hlavního pásu planetek, nás nepřestává udivovat. Je to fascinující svět, který překonal očekávání odborníků. Horkou novinkou z Ceres je objev organického materiálu na jejím povrchu.
Maria Chiara De Sanctis z Italského národního institutu pro astrofyziku (INAF) a její tým vystopovali oblast na severní polokouli Ceres poblíž kráteru Enrutet, která má rozlohu asi 1 000 kilometrů čtverečních, a je bohatá na organické sloučeniny.
Uhlovodíky na Ceres
Objevený organický materiál se skládá z metanu v pevném skupenství a dalších běžných uhlovodíků. Tyto látky přitom mohou sloužit jako stavební kameny aminokyselin, z nichž se skládají živé organismy. Jde o sloučeniny, které jsou relativně zranitelné, takže nejspíš opravdu pocházejí z Ceres a ne z komet nebo asteroidů.
TIP: Záhada skvrn na Ceres: Nový výzkum ukazuje na přítomnost prací sody
V tomto objevu sehrál klíčovou roli spektrometr VIR (Visible and infrared spectrometer), který je na palubě meziplanetární sondy NASA Dawn. Sonda je v současné době stále na oběžné dráze Ceres a zásobuje nás jedním zajímavým objevem za druhým.