Nová studie: Jeden z osmi Američanů má problémy s alkoholem

Počet Američanů, kteří mají problémy s pitím, stoupá. Mezi nejohroženější skupiny patří ženy, menšiny a starší lidé

17.10.2017 - Martin Reichman



Stoupající počet lidí ohrožených rizikovým pitím odhalila nová studie, kterou nedávno zveřejnil magazín americké lékařské asociace. Vědci analyzovali zvyky týkající se pití alkoholu u 40 tisíc Američanů. První část výzkumu probíhala v letech 2002 a 2003, druhá pak o deset let později. Vědci zjistili, že tzv. vysoce rizikové pití – což je podle kritérií lékařů denní spotřeba alespoň čtyř piv, případně půl litru vína u žen a pěti piv, nebo 6 dcl vína u mužů, vzrostlo napříč populací z 9,7 % na 13,7 %.

TIP: Kde se pije nejvíce: Češi jsou pátí nejhorší na světě

Výzkum také ukázal, že mezi nejohroženější skupiny patří ženy, menšiny a starší lidé. Počet lidí holdujících rizikovému pití se mezi Afroameričany zdvojnásobil, mezi ženami je nárůst o 84 % a mezi seniory dokonce o 107 %. Podle Keitha Humphreyse, odborníka na drogovou politiku ze Stanfordovy univerzity, je jedním z hlavních důvodů zvyšujícího se počtu rizikových pijanů prudce se snižující cena alkoholu.

Pokud jde o průměrnou spotřebu alkoholu nejsou na tom Spojené státy (například v porovnání s Evropou) nijak špatně. Podle dat Světové zdravotnické organizace se v USA spotřebuje necelých 9 litrů čistého alkoholu na hlavu. „alkoholu zaslíbeném“ Česku je to o 5 litrů více.

  • Zdroj textu

    WHO, All That Is Interesting

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci