Nová léčba diabetu dramaticky podporuje množení inzulínových buněk

Průlomová léčba amerických vědců dokázala u pokusných myší s diabetem zvýšit počet implantovaných lidských beta buněk o 700 procent, což vedlo k vymizení příznaků diabetu.

21.07.2024 - Stanislav Mihulka



Tvorbu inzulínu, životně důležitého enzymu, který je zodpovědný za snižování hladiny cukru v krvi, mají na starost beta buňky ve slinivce. U pacientů s diabetem jsou beta buňky pacienta zničené nebo nevytvářejí dostatečné množství inzulínu. V současnosti jsou stále ještě základní léčbou pravidelné injekce inzulínu, které pomáhají regulovat cukr.

V poslední době se objevují nové typy léčby, které usilují o obnovení funkce beta buněk. Takové řešení by pacienty ušetřilo mnoha injekcí. V některých případech se k tomuto účelu používají kmenové buňky, z nichž se vypěstují nové beta buňky, které jsou následně transplantovány do těla pacienta.

Nová léčba diabetu

Odborníci amerických výzkumných center Mount Sinai a City of Hope nyní přicházejí s převratným typem léčby. Nespoléhá na kmenové buňky a transplantace, ale zařídí, že se v těle v řádu měsíců obnoví beta buňky a s nimi i potřebná produkce inzulínu. Jejich metoda zahrnuje dvě látky.

První z nich je alkaloid harmin, který inhibuje aktivitu enzymu DYRK1A v beta buňkách. Druhá látka je peptid podobný peptidovému hormonu GLP-1 (Glucagon-like peptide-1), který aktivuje receptor pro zmíněný hormon GLP-1, což vede ke snížení hladiny cukru v krvi. Jde o látku velmi blízkou populárnímu léku Ozempic. Podrobnosti o nové léčbě diabetu zveřejnil odborný časopis Science Translational Medicine.

Vědci vyzkoušeli novou léčbu na myších modelech s diabetem 1. i 2. typu. Myším implantovali lidské beta buňky a aplikovali na ně popsanou léčbu. Během tří měsíců se u nich počet lidských beta buněk zvýšil o 700 procent a příznaky diabetu prakticky vymizely, na dobu nejméně jednoho měsíce. Je to poprvé, kdy nějaká léčba dokázala v živém organismu zvýšit počet dospělých lidských beta buněk.


Další články v sekci