Nosorožce tuponosé severní by mohlo zachránit umělé oplodnění

Na světě zbyly poslední dvě samice nosorožců tuponosých severních a sperma již mrtvých samců. Postačí to k jejich záchraně?

13.09.2019 - Stanislav Mihulka



Nosorožci tuponosí severní už na Zemi zůstali jen dva. V obou případech jde o samice, takže rozmnožování přirozenou cestou je vyloučené. Vědci naštěstí před časem získali sperma od samců tohoto poddruhu – Suniho a Sauta, kteří jsou už řadu let po smrti. Díky tomu má tento nosorožčí poddruh ještě teoretickou šanci na záchranu.

Poslední dvě žijící samice těchto nosorožců, které se jmenují Najin a Fatu, se narodily v ZOO ve Dvoře Králové. Obě nyní žijí v soukromé rezervaci Ol Pejeta v Keni. Problém je ale v tom, že ani jedna z nich není schopná donosit zdravé mládě.

Vědci proto nedávno úspěšně oplodnili jejich odebraná vajíčka spermatem dříve zemřelých samců, a vytvořili dvě embrya. Vajíčka Fatu byla oplodněna spermatem Suniho, vajíčka Najin spermatem Sauta. Nakonec se ukázala jako perspektivnější dvojice Suni a Fatu – dvě z oplodněných vajíček dospěla do takového stadia vývoje, že mohla být zamražena.

TIP: Na světě jsou už jenom tři poslední severní nosorožci tuponosí

Asistované rozmnožování nosorožců je velmi komplikované. Z původně 10 odebraných vajíček jich bylo 7 vhodných pro umělé oplodnění. Z nich nakonec vzešla dvě použitelná embrya.

Dalším krokem bude vložení těchto zárodků do dělohy dvou samic velmi blízce příbuzných nosorožců tuponosých jižních. Těch v současnosti žije asi 20 tisíc, většinou v Jihoafrické republice.


Další články v sekci