Norští odborníci rekonstruovali podobu muže z Hitry, který zahynul před 4 000 lety
Norští odborníci rekonstruovali pravděpodobnou podobu muže, který zemřel před 4 000 lety na ostrově Hitra. Podle vědců se mohlo jednat o utonulého bojovníka.
V roce 1916 byly během stavebních prací na silnici, která se nachází na velkém ostrově Hitra u pobřeží centrálního Norska, objeveny lidské kosti. Ukázalo se, že patřily asi pětadvacetiletému muži, který zemřel zhruba před 4 000 lety, tedy na samotném konci doby kamenné.
Nalezené pozůstatky jsou cenným materiálem i pro dnešní vědu – odborníci z Kodaňské univerzity analyzovali DNA „muže z Hitry“, vědci z Norské univerzity v Trondheimu zase nedávno prozkoumali složení izotopů v jeho kostech. Na základě zjištěných údajů se vědcům podařilo sestavit jeho přibližnou podobu.
Bojovník doby kamenné
„Myslíme si, že utonul. V době, kdy muž z Hitry zemřel, byla hladina moře až o 12,5 metrů výše než dnes. Místo nálezu se tehdy nacházelo asi čtyři metry pod úrovní hladiny,“ popisuje archeoložka Birgitte Skarová. „Části těla muže z Hitry byly zřejmě krátce po smrti překryty zásaditým mušlovým pískem, který přispěl k uchování jeho pozůstatků v dobrém stavu.“
Společně s kostmi muže z Hitry byla nalezena i dýka a chránič ruky. Ten je vyrobený z kusu kosti a jsou v něm dva otvory, které se vší pravděpodobností sloužily k upevnění k ruce. Jde o pomůcku při střelbě z luku, která chránila předloktí před úderem tětivy. Skarová se na základě těchto nálezů domnívá, že šlo o bojovníka.
Muž z Hitry žil podle vědců ve velmi turbulentní době, kdy do Norska přicházeli první zemědělci a vytlačovali původní lovce-sběrače. Právě v této části Norska, kde se nachází ostrov Hitra, se zemědělství objevilo nejdříve. Vědci se donedávna domnívali, že přechod k zemědělství nebyl násilný. Nové poznatky z řady míst Evropy ale ukazují, že tomu tak úplně nebylo. Nově příchozí zemědělci s místními lidmi urputně bojovali o půdu a právě těchto bojů se možná účastnil i muž z Hirty.