Nizozemští onkologové objevili doposud neznámý orgán v lidské hlavě
Výzkum pacientů s nádory hlavy a krku vedl k nečekanému objevu doposud neznámé soustavy slinných žláz za nosohltanem
O lidské tělo se zajímáme velmi dlouho. Zkoumáme ho s využitím těch nejpokročilejších metod, které jsou v dané době k dispozici. Přesto stále objevujeme nové buňky, tkáně a dokonce i orgány, o nichž jsme doposud neměli ani tušení. Právě takový objev si teď připsali nizozemští odborníci z institutu Netherlands Cancer Institute, kteří objevili doposud neznámý orgán přímo v lidské hlavě.
K objevu přitom došlo úplnou náhodou. Badatelé používali nový typ snímkování výpočetní tomografií, označovaný jako PSMA PET/CT (podle anglického Positron emission tomography/computed tomography with prostate-specific membrane antigen ligands), při výzkumu pacientů s nádory hlavy a krku. Snímkování probíhá po injekci radioaktivně značené glukózy, která pak zviditelní nádory i některé orgány.
TIP: Vědci vytvořili malé 3D biotištěné srdce z buněk lidského dárce
Když vědci tímto způsobem snímkovali pacienty, všimli si dvou oblastí v hlavě, které použitá metoda nečekaně zviditelnila. Nejdřív si mysleli, že jde o chybu, stejná situace se ale opakovala u dalších a dalších pacientů. Nakonec tyto oblasti objevili na snímcích úplně všech pacientů, s nimiž pracovali.
Bylo jasné, že nejde o anomálii. Nakonec se ukázalo, že jde o doposud neznámý orgán. Je to soubor slinných žláz, který je umístěný za nosohltanem, při pohledu zepředu.
„Lidé mají tři velké soustavy slinných žláz, o nichž jsme doposud věděli. V oblasti za nosohltanem jsme ale žádné takové žlázy nečekali,“ okomentoval nečekaný objev vedoucí výzkumu a radiolog Wouter Vogel. Podle umístění objevených žláz je badatelé pojmenovali tubární žlázy (tubarial glands). Lékaři se domnívají, že tyto žlázy jsou odpovědné za některé komplikace při ozařování, jako jsou například obtíže s polykáním.