Neúspěch OneSpace: Čínská soukromá raketa se minutu po startu zřítila k zemi
Již druhá čínská soukromá společnost v krátké době neuspěla s letem na oběžnou dráhu
Pokus čínské soukromé firmy OneSpace o dopravení nákladu na oběžnou dráhu skončil neúspěchem. Start soukromé rakety OS-M1 se uskutečnil ve středu 27. března, krátce po půl jedenácté našeho času.
OS-M1 nebo též Chongqing - Liangjiang Star je třístupňová, 9 metrů vysoká a přes 7 tun těžká nosná raketa. Je navržená tak, aby vynesla náklad o váze až 205 kilogramů, na nízkou oběžnou dráhu ve výšce 300 kilometrů. Při svém prvním pokusu o let na oběžnou dráhu raketa vynášela satelit Lingque-1B, tvořený 6 jednotkami cubesatů, který měl testovat nové technologie, od čínské společnosti ZeroG Labs. Ta se zabývá především vývojem malých satelitů a jejich komponentů.
Čínští soukromníci míří na orbitu
Raketa OS-M1 odstartovala z kosmodromu Ťiou-čchüan ve vnitřním Mongolsku. Díky amatérským záběrům, které se dostaly na sociální sítě, je zřejmě, že operátoři letu ztratili přibližně minutu po startu kontrolu nad raketou krátce po aktivaci druhého stupně.
TIP: Čínská společnost LandSpace připravuje první start soukromé rakety
Společnost OneSpace má za sebou dva úspěšné suborbitální lety, které se uskutečnily v roce 2018. Příčiny čerstvého neúspěchu rakety OS-M1 jsou nyní předmětem vyšetřování.
O první let čínské soukromé společnosti na oběžnou dráhu se loni v říjnu pokusili LandSpace, kvůli technické závadě se ale jejich třetí stupeň i s nákladem zřítil do Indického oceánu. Teď je na řadě další čínská soukromá společnost Interstellar Glory, známá též jako iSpace, se svojí raketou Hyperbola-1. Uvidíme, zda se jí povede lépe než jejím čínským kolegyním.