Neradostné vyhlídky: Sibiřská tundra by mohla do poloviny století úplně zmizet
Globální změna klimatu zasahuje do ekosystémů chladných oblastí. Osud sibiřské tundry s řadou unikátních živočichů a rostlin visí na vlásku
Současná klimatická krize se obzvlášť palčivě projevuje v Arktidě. V severních pustinách se během posledních 50 let průměrná teplota vzduchu zvýšila o více než 2 °C, což je více, než kdekoliv jinde na planetě. Zatím přitom nic nenasvědčuje tomu, že by se měl tento trend zastavit.
Jedním z klíčových důsledků oteplování Arktidy je, že se modřínové lesy neustále posouvají na sever. Postupně tak nahrazují unikátní biotop tundry, jehož existence je spojená s nízkými teplotami. Experti německého Institutu Alfréda Wegenera ve své nové studii simulovali, jak se budou modřínové lesy dál šířit na úkor tundry v severovýchodní části Sibiře.
Poslední desetiletí tundry
Jejich závěry nejsou příliš povzbudivé. V nejlepším případě by přibližně 30 procent dnešní rozlohy sibiřské tundry mohlo přežít do poloviny 21. století, pokud budou zavedena důsledná opatření k ochraně klimatu. To ale není příliš reálné. Ve všech ostatních méně příznivých scénářích sibiřská tundra kompletně zmizí pod větvemi modřínů.
TIP: Moře plamenů: Sibiř za polárním kruhem opět hoří. Požárů je více než loni
Ze simulací německých vědců vyplývá, že modřínové lesy budou postupovat na sever rychlostí až tří kilometrů za rok. Tundra by teoreticky mohla ustupovat dál na sever, pokud by to dovolovaly geografické podmínky. To ale není možné – sibiřská tundra na severu hraničí se Severním ledovým oceánem. Ten se stane pro ekosystémy tundry smrtící pastí, protože do moře se tundra přesunout nemůže.