Nejzajímavější jeskyně světa: Šest podzemních skvostů
Svět podzemních jeskyní ukrývá mnohá tajemství. Svědčí o tom ostatně i fakt, že největší jeskyně světa byla objevena teprve před čtvrtstoletím. Podívejte se, jaké podzemní divy vytvořila příroda v různých koutech světa
Obrovská jeskyně Son Doong ležící na území Vietnamu nedaleko hranice s Laosem dlouho zůstávala neodhaleným tajemstvím. Až v roce 1991 ji náhodou objevil čínský rolník Ho Khanh, který se zde ukryl před bouří. Když se ale později znovu pokoušel najít cestu k podzemní sluji, musel kapitulovat před spletitým terénem Annamského pohoří. Zprávu o nálezu si ovšem nenechal pro sebe, a tak jej o téměř dvě desetiletí později oslovili britští speleologové a požádali jej o spolupráci při hledání. V roce 2009 britský tým doprovázený Ho Khanhem skutečně objevil mamutí jeskyni, která je zhruba devět kilometrů dlouhá. Největší prostora v Son Doong (což znamená Jeskyně horské řeky) má na délku více než pět kilometrů, je až 200 metrů vysoká a 150 metrů široká. Oficiálně největší jeskyně světa se nyní otevírá řídkému proudu odhodlaných turistů.
Stovky kilometrů Mamutího dómu
Kdy byla objevena: V roce 1797 Johnem Houchinsem
Ohromné prostory Mamutí jeskyně vytvářela řeka Green River po dobu posledních asi deseti milionů let. Výsledkem je nejdelší jeskynní komplex na světě, který má délku přes 600 kilometrů! To však není všechno. Poskytuje také útočiště mnoha endemickým formám živočichů, jakými jsou bezoké ryby nebo pavouci postrádající pigmentaci. K vidění jsou zde rovněž ohromné sloupy, mezi nimiž vyniká tzv. Mamutí dóm s výškou 59 metrů. Návštěvníci Národního parku Mamutí jeskyně si samozřejmě nemohou prohlédnout celou délku gigantického podzemního komplexu, přesto je jim k dispozici úctyhodných 16 kilometrů chodeb.
S přírodním osvětlením
Kdy byla objevena: není známo
Tato jeskyně není největší, ani nejdelší, přesto si ale v našem výčtu zaslouží místo. Název Glowworm dostala podle novozélandských světlušek, konkrétně endemického druhu Arachnocampa luminosa. Tento dvoukřídlý hmyz se stará o vnitřní osvětlení podzemí a vytváří tak nádhernou světelnou kulisu, obdivovanou zejména turisty plovoucími po řece Waitomo, jež protéká spodní úrovní jeskyně. Glowworm je vyhledávaná také jako netradiční hudební síň, v níž jsou pořádány četné koncerty. Zejména vystoupení v rámci klasické hudby se zde setkávají s nadšeným ohlasem; nikde prý tóny nezní tak čistě jako právě tady, v 18 metrů vysoké jeskynní Katedrále.
Jeskyně na tři podlaží
Kdy byla objevena: není známo, od roku 1930 národním parkem
Hluboko pod Guadalupskými horami v jihovýchodním Novém Mexiku leží Carlsbadské jeskyně. Tento komplexní systém podzemních chodeb vznikal miliony let. Dnes se turisté mohou podívat do rozsáhlých jeskyní ve třech výškových úrovních – 229, 274 a 411 metrů pod povrchem. Z největších zajímavostí lze zmínit Dóm gigantů s výškou 19 metrů a průměrem pět metrů nebo Zmrzlý vodopád, který se skutečně podobá nehybnému vodopádu.
Krystaly jako sloupy
Kdy byla objevena: V roce 2000
Sopečná činnost vytvořila v mexické oblasti Naica (stát Chihuahua) jeden z nejpozoruhodnějších divů mineralogie. Celých 300 metrů pod povrchem vznikla Jeskyně krystalů, jejíž hlavní síň je vyplněná obřími krystaly selenitu o hmotnosti až 55 tun. Největší dosud objevený krystal měřil na délku 12 metrů a měl průměr celé čtyři metry. Síň s obřími krystaly byla objevena teprve v roce 2000 a panují v ní pro člověka přímo extrémní podmínky: teplota 58 °C a vlhkost 98 až 99 %.
Hangár pro letadla
Kdy byla objevena: V roce 1981 britskými speleology Andy Eavisem, Dave Checkleym a Tony Whitem
Národní park Gunung Mulu na Borneu je v současnosti jednou z nejzajímavějších destinací pro všechny milovníky jeskyní. Podzemní prostory jediného obřího komplexu byly ve vápenci hloubeny činností vody po miliony let. V současnosti je známo přes 200 kilometrů jeskynních dutin. Najdeme zde i nepředstavitelně velký jeskynní dóm Sarawak, 700 metrů dlouhou, 400 metrů širokou a přes 70 metrů vysokou podzemní síň. Podle odhadů by se do této prostory natěsnalo asi 40 letadel Boeing 747, a to bez vzájemného překrývání křídel! Od roku 2000 je zdejší národní park plným právem památkou světového přírodního dědictví.