Největší fúzní experiment: Nejvýkonnější magnet světa se chystá na cestu přes oceán
První část magnetického srdce obřího tokamaku ITER se chystá na cestu přes oceán.
V jižní Francii vyrůstá nový velký tokamak (zařízení, vytvářející toroidální magnetické pole) ITER. Jde o mezinárodní projekt, do kterého je zapojeno 35 zemí včetně České republiky. Komponenty budoucího tokamaku vznikají na řadě míst planety. Jedním z nich je i továrna společnosti General Atomics v San Diegu, kde vznikl první modul centrálního solenoidu budoucího tokamaku. Nyní se tato klíčová část chystá na cestu přes oceán.
Centrální solenoid je extrémně výkonný magnet. V tomto případě nejvýkonnější pulzní elektromagnet světa pro praktické použití. Až bude centrální solenoid tokamaku ITER v provozu, bude produkovat magnetické pole o síle 13 tesla, tedy zhruba 280tisíckrát silnější než magnetické pole planety Země. Takto výkonné magnetické pole by zvedlo celou letadlovou loď vážící 100 tisíc tun.
TIP: Rozhovor s odborníkem z ČVUT: Dokážeme na Zemi zažehnout jadernou fúzi?
Kompletní centrální soleniod bude 18 metrů vysoký a 4,3 metru široký. Jeho hmotnost bude asi tisíc tun. Bude se skládat z celkem šesti modulů. Každý z těchto modulů je vlastně obrovská cívka, obsahující asi 5,6 kilometru ocelí potaženého supravodivého kabelu z niobu a cínu. Značná velikost těchto cívek a jejich supravodivost zajistí, že centrální solenoid vyrobí extrémně silné magnetické pole.