Nejúspěšnější němečtí důstojníci operace Barbarossa: Generálporučík Rudolf Veiel
Německým jednotkám při tažení na východ velely desítky vrcholových důstojníků. Někteří oproti svým kolegům dosáhli výjimečných úspěchů – a nemuselo jít zrovna o ty, již stáli v čele skupin armád
V literatuře se obvykle dočteme pouze to, že na sovětskou metropoli udeřila skupina armád Střed pod velením polního maršála Fedora von Bocka. Mnohem obtížnější však je zjistit, který německý důstojník se vlastně dokázal Moskvě v roce 1941 nejvíce přiblížit. Tento husarský kousek se podařil relativně málo známému generálporučíkovi tankových vojsk Rudolfu Veielovi, který stál v čele 2. tankové divize (operující jako součást 4. armády).
Nejblíže Moskvě
Jeho tanky postupovaly k Moskvě ze severovýchodu a 24. listopadu 1941 dosáhly obce Krasnaja Poljana, vzdálené pouhých 20 km od metropole. Jednotka byla tak blízko, že její důstojníci dokázali polními dalekohledy rozeznat některé větší budovy ve městě. Němci do Poljany umístili baterii těžkého dělostřelectva, které mělo začít Moskvu ostřelovat. Veielovi však nebylo dopřáno se ze svého úspěchu dlouho radovat. Už 25. listopadu podnikla Rudá armáda, posílená i o místní dělníky, úspěšný protiútok a nepřítele z městečka vyhnala.
Veiel, který před operací Barbarossa velel 2. tankové divizi už v Polsku, Francii, Jugoslávii a Řecku, pokračoval v kariéře schopného tankového velitele i po porážce Wehrmachtu u Moskvy. V roce 1942 byl jmenován velitelem XLVIII. tankového sboru a později působil v čele V. vojenského okruhu ve Stuttgartu. Roku 1944 byl zbaven svých funkcí pro podezření z účasti na spiknutí proti Hitlerovi.