Návrat Boeingu: Jak bude vypadat návrat a přistání kosmické lodi Starliner?
Vzhledem k technickým problémům se kosmická loď CST-100 Starliner společnosti Boeing vrátí od Mezinárodní vesmírné stanice bez posádky. Jak bude její návrat a přistání vypadat?
Technické problémy kosmické lodi Boeing CST-100 Starliner, která aktuálně kotví u Mezinárodní vesmírné stanice, kam na počátku června dopravila astronauty Barryho Wilmora a Sunitu Williamsovou, donutily NASA k aktivaci záložního plánu. Wilmore a Williamsová se s definitivní platností nevrátí na palubě kosmické lodi Boeingu. Oba astronauté si svou původně týdenní misi prodlouží až do jara příštího roku a zpět na Zemi se vrátí kosmickou lodí Crew Dragon společnosti SpaceX.
Starliner ale pochopitelně nezůstane trvalou součástí vesmírné stanice a vrátí se na Zemi bez posádky v autonomním režimu. Nepůjde o nic nového, autonomní přistání si již Starliner vyzkoušel během dřívějších testovací misí. Odpojení kosmické lodi od ISS je předběžně stanovené na dnešní půlnoc. Jak bude její návrat a přistání vypadat?
Návrat Starlineru
Starliner je první americkou kosmickou lodí, která nebude přistávat do moře nýbrž na pevnině. Platí pro něj proto unikátní návratový a přistávací protokol. 24 hodin před plánovaným odpojením lodi od portu Harmony NASA vyhodnotí podmínky možného přistání. Podmínkou je dobré počasí bez srážek a bouřek, s dohledností na vzdálenost alespoň jedné námořní míle (1 852 metrů). Vítr v dané oblasti nesmí být silnější než 20 km/h (u pilotovaného návratu je přípustná poloviční rychlost).
V případě, že podmínky splňují zmíněná kritéria, zahájí Starliner sérii zážehů, které ho navedou na deorbitální letovou dráhu. Před závěrečným zážehem proběhne další kolo kontroly počasí a operátoři potvrdí místo přistání – v úvahu připadají tři raketové základny – White Sands Missile Range v Novém Mexiku, Willcox v Arizoně a Dugway Proving Ground v Utahu. Jako záloha bude k dispozici Edwardsova letecká základna v Kalifornii. V případě nepřízně počasí lze deorbitální zážeh odložit o 24 až 31 hodin.
Finální zhruba šedesátisekundový deorbitální zážeh poté zpomalí kosmickou loď, a ta vstoupí do zemské atmosféry. Ve stejném okamžiku dojde k odpojení servisního modulu, který shoří v atmosféře. Ve výšce okolo 30 000 stop (9 km) dojde k odsunutí předního tepelného štítu a vypuštění tří hlavních a dvou pomocných padáků. Jakmile modul dosáhne výšky 3 000 stop (900 metrů) dojde k odhození tepelného štítu a nafouknutí šestice přistávacích vaků.
Po úspěšném přistání do akce vstoupí pětice týmů pozemního personálu – zlatý, stříbrný, zelený, modrý a červený tým, které kosmickou loď zkontrolují, stabilizují, ochladí její plášť a vyzvednou případný náklad. Vesmírná loď poté zamíří do zařízení společnosti Boeing v Kennedyho vesmírném středisku NASA na Floridě, kde ji čeká renovace a příprava na příští let.