Nasazení jedovatého plynu: Porušování mezinárodního práva za Velké války
Navzdory všem pokusům nastavit pravidla moderním konfliktům se balkánské války vyznačovaly neskutečnou krutostí a porušováním mezinárodních úmluv. Západní média hovořila o nepřípustném barbarství zaostalých států. Jak si ale vedly „vyspělé“ národy v letech 1914–1918?
Článek 23 haagské konvence z roku 1907 výslovně zakazuje vyvíjet a používat na bojišti jedovaté látky. Navzdory úmluvě nasadili francouzští vojáci již 3. srpna 1914 puškové a ruční granáty s chloracetonem. Tato chemická sloučenina však patří do skupiny slzných plynů a nelze se jí vážněji otrávit.
Repríza u Yper
V říjnu téhož roku pak Němci u Nouvelle Chapelle provedli větší útok jedovatými látkami, opět se jednalo o paralytické chemikálie. Ke zvratu došlo teprve na jaře 1915, kdy německá armáda přivezla k městu Ypry v Belgii přes 167 t prudce jedovatého fosgenu.
Před chystaným útokem varovali dohodové velení již několik týdnů předem císařští přeběhlíci a zajatci, ale nikdo nevěřil, že by Němci „byli něčeho podobného schopni“. Když pak vilémovská armáda 22. dubna začala s vypouštěním fosgenu směrem k nepřátelské linii, nastal šok. V důsledku prvního masového plynového útoku ztratili spojenci 20 000 mužů, z nichž 5 000 zaplatilo životem. Tisíce dalších si odnesly trvalé následky.
Protesty a odveta
Dohodoví zástupci protestovali a velitel Britského expedičního sboru se dal slyšet, že se jednalo o „podlou a ubohou praktiku, jakou civilizované válečnictví dosud nevidělo“. Okamžitě však začal vývoj obdobných zbraní i na druhé straně fronty a během bitvy u Verdunu a na Sommě již létaly plynové granáty oběma směry.
TIP: Rány na těle i na duši: Jaká byla nejčastější zranění z Velké války
Po zákeřné zbrani sáhli posléze také Rakušané, kteří ji použili poprvé v červnu 1916 u hory San Michele proti italským vojákům. Také v tomto případě přineslo překvapivé nasazení nové zbraně úspěch. Celkově pak nasazení plynu usmrtilo či vyřadilo z boje během první světové války více než 1,3 milionu vojáků na obou stranách.