NASA spouští systém nové generace pro sledování rizik dopadu planetek

Dráhy planetek, které se pohybují nebezpečně blízko Zemi, bude sledovat pokročilý algoritmus Sentry-II

15.12.2021 - Stanislav Mihulka



Do dnešní doby bylo objeveno téměř 28 tisíc blízkozemních planetek (NEA, podle anglického Near-Earth Asteroid). V posledních letech přibývají rychlostí cca tří tisíc ročně. V dohledné době se navíc objeví nové, pokročilé teleskopy, takže se počet objevovaných těles tohoto typu nejspíš dramaticky zvýší.

Odborníci NASA na to zareagovali vývojem důmyslného algoritmu pro sledování rizik dopadu planetek nové generace, který nese jméno Sentry-II. Oproti dosavadnímu algoritmu Sentry (česky Strážný) by měl ještě lépe a efektivněji hodnotit rizika srážky Země s jednotlivými sledovanými tělesy.

Automatický systém sledování planetek

Oproti běžným představám jsou planetky velmi „spořádané“ objekty, které se řídí zákony fyziky. Jejich dráhu lze obvykle velmi slušně předpovědět. Problém je s tělesy, které se pohybují velmi blízko Země, u nichž záleží na přesných údajích, a pak také s vysokým počtem těchto těles. Proto NASA využívá pro sledování těchto těles sofistikovaný systém, který automaticky počítá rizika srážky se Zemí.

TIP: Jaký dosud pozorovaný asteroid proletěl Zemi nejblíž?

Systém funguje ve výzkumném centru Center for Near Earth Object Studies (CNEOS), které je součástí laboratoří NASA Jet Propulsion Laboratory. Dosavadní algoritmus Sentry zde funguje již od roku 2002 a není vůbec špatný. Podle NASA už ale přišel čas na jeho výměnu. Sentry-II rychle spočítá aktuální rizika dopadu všech známých planetek, včetně některých speciálních případů, s nimiž si původní algoritmus Sentry neporadil.

Dráhy 2 200 těles, které jsou pro Zemi potenciálně nebezpečné. (foto: NASA, JPL-CaltechCC BY-SA 4.0)


Další články v sekci