NASA představila nákladní lunární modul pro přepravu roverů na Měsíc
Lidé se vracejí na povrch Měsíce. Kromě astronautů tam ale musíme dostat i spoustu vybavení. Jaké plány má v tomto směru NASA?
NASA se chystá vrátit na Měsíc v plné parádě. Aby tam mohli zřídit trvalou základnu, a také tam přivést soukromé investory, je mimo jiné třeba dopravit na povrch Měsíce i nejrůznější náklad. Měly by je tam dopravovat praktické a pokud možno levné kosmické lodě a přistávací moduly.
NASA v těchto dnech představila technologii, jakou by ráda uvedla do života pro přepravu nákladu na povrch Luny. Jejich cílem je vytvořit přistávací modul, který by ve své konstrukci vyvážil dva základní požadavky: pojmout co největší množství nákladu a zároveň dokázat přistát bez problémů a s co největší přesností.
Přeprava nákladů na Měsíc
Nákladní lander podle představ NASA připomíná přepravní paletu. Je to kovová konstrukce, vybavená motorem na pevné palivo pro zabrzdění během letu k Měsíci při přechodu na lunární oběžnou dráhu, a také motory na kapalné palivo pro samotné přistání na povrchu. Lander bude mít k dispozici také solární panely jako zdroj elektrické energie, navigaci, avioniku a software s umělou inteligencí, která zvládne většinu úkonů úplně sama.
TIP: Velká Británie pošle v roce 2021 na Měsíc „lunární klíště“
Lander má takové rozměry, aby se vešel na dnes využívané komerční nosné rakety. Prvním cílem takového nákladního landeru by se mohl stát měsíční pól, kam zamíří výpravy amerických astronautů. Lander je navržený k přepravě roveru o hmotnosti 300 kilogramů. Mohl by samozřejmě ale také dovézt na Měsíc rozmanitá zařízení, nástroje či zásoby a materiál do této hmotnosti.