NASA chce pěstovat brambory na Marsu, Čína je za rok vyseje na Měsíci

Porostou na Měsíci brambory? Dozvíme se to už příští rok!

20.06.2017 - Stanislav Mihulka



Astronaut Mark Watney, který ve filmu Marťan od Ridleyho Scotta uvízl na Marsu, se musel živit pěstováním brambor. Nejde ale o pouhou filmovou fikci, stejnou myšlenkou se zaobírají i vědci, kteří reálně experimentují s pěstováním brambor na Marsu. A nejen tam.

Čína, která v posledních měsících chrlí jeden ambiciózní nápad za druhým, se chce pokusit pěstovat brambory na Měsíci. V roce 2018 chtějí poslat na Měsíc modul Chang’e 4, který bude mít na palubě malý experimentální ekosystém.

TIP: Konec Nefritového králíka: Čínský lunární rover je po 31 měsících definitivně mrtvý

Tento ekosystém o rozměrech 18 × 16 centimetrů bude obsahovat semena bramboru hlíznatého, který dostane příležitost vyrůst v měsíčním substrátu. Součástí ekosystému budou i vajíčka bource morušového. Z vajíček se vylíhnou housenky, které budou vydechovat oxid uhličitý, zatímco rostoucí brambory budou fotosyntézou vyrábět kyslík. Housenky potřebují kyslík, brambory zase oxid uhličitý - tak by měl v kostce vypadat první improvizovaný ekosystém na Měsíci.

Ekosystém na Měsíci

Ekosystém v modulu pochopitelně nemůže být vystaven volnému prostředí Měsíce. Na povrchu našeho souputníka panují přeci jen poněkud nepříznivé klimatické podmínky, kde teplota ociluje mezi -170 °C až +135 °C. Modul proto bude v ekosystému udržovat příznivou teplotu a také mu poskytne umělé světlo.

Jak celý experiment dopadne se nejspíš brzy dozvíme, čínští specialisté totiž hodlají celou událost přenášet živě na Zemi. Dost možná se tak již příští rok staneme svědky prvních rozkvetlých rostlin na Měsíci a prvního hmyzu žijícího mimo naši planetu.

  • Zdroj textu

    IFL Science

  • Zdroj fotografií

    CC0 Public Domain


Další články v sekci