Národní park Wood Buffalo: Na výpravě do ráje bizonů

Výprava do druhého největšího národního parku světa v Kanadě slibuje mnohá dobrodružství. Přes den se můžete setkat s bizonem nebo narazit na vzácná hnízdiště jestřábů a v noci se lze zase ponořit do nefalšované tmy, nerušené průmyslovým osvětlením

01.11.2016 - Kateřina Vašků



Národní park Wood Buffalo nacházející se v severovýchodní části kanadské provincie Alberta se může pochlubit hned několika „nej“. S rozlohou 44 807 km² se jedná o největší národní park Kanady a zároveň o druhý největší národní park světa. Mimo to však severoamerický unikát představuje třinácté největší chráněné přírodní území světa. Byl založen v roce 1922 k ochraně největšího stáda volně žijících bizonů amerických, jejichž počet se dnes odhaduje na pět tisíc kusů (kvůli brutálním zásahům přistěhovalců však šlo v roce 1889 asi jen o 542 jedinců). 

Jako jedno ze svých dvou známých hnízdišť si zdejší krajinu zvolil také jestřáb americký. A právě díky němu je kromě seznamu UNESCO park zapsán i v tzv. Ramsarské úmluvě z roku 1971, jež má sloužit k ochraně mokřadů, tedy biotopů se zvláštními organismy tvořícími přechod mezi suchozemským a vodním ekosystémem.

Světová rezervace tmy 

V parku rozprostírajícím se při řece Little Buffalo River v nadmořské výšce 183 metrů ovšem můžete mimo vzácná zvířata obdivovat i další přírodní skvosty. Součást oblasti tvoří také největší sladkovodní říční delta světa The Peace-Athabasca v ústí řek Peace, Athabasca a Birch. Pohádková krajina se stala doslova rájem divoké zvěře a kromě bizonů a jestřábů zde žijí například losi, medvědi, vlci, tetřevi či zajíci. 

Kanadská královská astronomická společnost navíc v červnu 2013 vyhlásila park kvůli jeho jedinečným světelným podmínkám největší světovou rezervací černé oblohy. Nebe nezasažené průmyslovým osvětlením přitom tvoří nezbytnou podmínku například pro zachování velkých populací netopýrů a sov. V srpnu téhož roku se zde také konal velký festival tmavé oblohy, který zahrnoval mimo jiné astronomické prezentace, pozorování hvězd a camping pod černočernou nebeskou klenbou… 

  • Zdroj textu

    100+1 Speciál: Neuvěřitelná planeta Země

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci