Nález římského opevnění v německých Cáchách potvrzuje staletý mýtus
Archeologové odhalili v centru německých Cách 1 700 let staré římské opevnění. O jeho možné existenci odborníci spekulují již 140 let.
Během archeologických prací, souvisejících s rekonstrukcí vodovodního, plynového a elektrického vedení v centru německých Cách, narazili odborníci na zdivo, které svým složením a formou připomíná stavby z časů Římské říše. Následný výzkum prokázal, že jde o zbytky 1 700 let starého opevnění, které mělo město chránit před nájezdy barbarů.
O existenci opevnění odborníci spekulují již nejméně 140 let, až doposud ale chyběly potřebné důkazy. „Během vykopávek byl odhalen základ mohutného zdiva, které vzhledem ke stavební technologii musí pocházet z římské doby,“ uvádí v tiskové zprávě archeoložka Dr. Donata Kyritzová.
Obrana proti barbarům
Celková délka stavby zatím není známá. Odborníkům se doposud podařilo odhalit jen zhruba sedm metrů dlouhý a přibližně 90 centimetrů tlustý kus zdiva, části keramiky a zvířecí kosti. Podle archeologů se castrum skládalo z hradeb, věží a téměř 20 stop širokého příkopu. Opevnění zřejmě obklopovalo celé centrum města, dokud ho obyvatelé města ve 12. století nezbourali. Skutečnou velikost a další podrobnosti o dávném opevnění zřejmě potvrdí až probíhající výzkum.