Na barvě záleží: Modrý odstín příborů či talířů zvyšuje pocit slanosti
Říká se, že na vzhledu nezáleží, přesto je těžké nepodlehnout prvnímu dojmu. Vizuální stránka hraje důležitou roli také u jídla. A podle nedávné studie dokážou některé citlivější osoby vnímat chuť pokrmu mírně odlišně v závislosti na barvě nádobí
Vybíraví strávníci představují noční můru každého hostitele. Zatímco někdo spořádá víceméně cokoliv, jinému stačí špetka koření navíc, a už odmítavě odstrkuje talíř. Právě na druhou jmenovanou skupinu se nedávno zaměřili psychologové z britské University of Portsmouth: Provedli experiment se 47 dobrovolníky z řad studentů, kteří sami sebe v průvodním dotazníku označili za „velice vybíravé“. Vědci jim předložili tři stejně velké porce lupínků s příchutí soli a octa – servírované v bílé, modré a červené misce – a požádali je o zhodnocení slanosti, chuti jídla a její intenzity, přičemž si účastníci mezi jednotlivými porcemi měli vypláchnout ústa vodou.
Modrá je slaná
Kontrolní skupina „univerzálních“ jedlíků, kteří se nepovažovali z hlediska požadavků na chuť za nijak zvlášť náročné, nepoznala žádný rozdíl. Zato ti „mlsnější“ vnímali chipsy z modré a červené misky jako slanější, a porci z modré nádoby dokonce označili za chutnější. Barva podle všeho nijak neovlivnila pouze vnímání intenzity chuti.
TIP: Má na naše chuťové preference vliv genetika?
Výsledky pokusu tak nepřímo potvrdily závěry dřívějších studií, z nichž vyplynulo, že modrý odstín příborů či talířů zvyšuje pocit slanosti. Podle vědců nelze vyloučit souvislost s tím, že se například v Británii slané pochutiny typicky prodávají v modrých obalech, zatímco červená bývá charakteristická pro ovocné a sladké příchutě. Výzkumníci se nyní hodlají zaměřit na to, zda by se dal podobným způsobem ovlivnit „stravovací repertoár“ u vybíravých lidí nebo podpořit apetit těch, kdo vnímají většinu pokrmů jako chuťově nevýrazné.