Mumie z měděných kokonů: Nekropole na okraji Arktidy vydává další tajemství
Již dvě desítky let vydává věčně zmrzlá půda v okolí ruského města Salechard svá tajemství. Nově zde archeologové objevili dvě mumie jejichž stáří vědci odhadují na 1 300 let
Padesátitisícové město Salechard je v centru zájmu archeologů již nejméně 20 let. V roce 1997 zde rusko-americký tým objevil pozůstatky dávné civilizace. Výčet zdejších archeologických vykopávek čítá nejméně tři desítky převážně mělkých hrobů z období středověku a několik zachovalých pozůstatků těl. Objeveny zde byly i měděné nástroje, zbraně a artefakty pocházející pravděpodobně až z Persie.
Stáří dříve nalezených lidských ostatků vědci odhadují na 800 až 1 000 let, nejnovější nález by podle předběžných odhadů mohl pocházet až z 8. století.
Díky chladnému podnebí, složení půdy a způsobu ukládání těl jsou zdejší nálezy mimořádně zachovalé. Většina z nalezených těl byla zabalena do kokonů z kůry a zvířecích kožešin přepásaných měděnými pláty. Nohy těl vždy směřovaly k řece, což vědci připisují náboženským rituálům. Nově objevená dvojice mumií patří dospělému člověku a dítěti. Pohlaví a přesné stáří budou archeologové schopni určit až po důkladné expertize v laboratoři.