Mrazivé svatby bulharského podhůří
Zatímco u nás se zasnoubené páry přes zimu na svatbu většinou teprve usilovně připravují a své ano si šetří na prosluněné letní dny, na místě, kam se vydáme, je svatební sezóna v plném proudu právě v nejchladnějším období roku
Mlha je tak hustá, že by se dala krájet, ale nikomu ze svatebčanů to překvapivě nevadí. Na bujaré oslavy se všemi zvyky a rituály vás zveme do bulharské horské vesnice Ribnovo. Už stovky let tady svatby platí za jedny z nejvýznamnějších událostí roku nejen pro rodinu ženicha a nevěsty, ale pro všechny místní obyvatele. Na zimu se kvůli tradičním rituálům vracejí i muži, kteří se rozutekli do světa – velkou slávu si prostě nemůže nikdo nechat ujít.
Třikrát „ano“ pro jistotu
Dívky se na svatby připravují od mala – jejich rodiče pro ně sbírají věno, aby do manželství nepřišly s prázdnou. Připravit nevěstě věno přitom zabere roky a roky. Deset let a někdy i déle se věno kousek po kousku střádá, vyrábí ho ručně matka nevěsty a potom se slavnostně vystaví všem na očích.
Svatebnímu dni předchází žádost o ruku. Poté, co se sňatkem souhlasí otec nevěsty, zeptá se své dcery, jestli si chce dotyčného mladíka skutečně vzít. A aby bylo jasné, že si je opravdu jistá, souhlasit musí třikrát. Pár dní nebo týdnů před tradiční svatbou si zamilovaný pár řekne své ano při civilním obřadu a pak už bujarým oslavám a láskyplnému soužití nic nebrání.
Věno na třímetrovém lešení
Kadrie Cholaková, jedna z obyvatelek Ribnova, popisuje svatební veselí takto: „Svatba se u nás slaví přes dva dny, obvykle o víkendu. První den přijme hosty rodina ženicha a druhý den zase rodina nevěsty.“
První den ráno se na 50 metrů dlouhé a tři metry vysoké lešení, které se staví speciálně kvůli svatbě před domem otce nevěsty, vyskládá věno. Jeho součástí jsou ručně vyráběné ubrusy, zástěry, prostírání, ponožky nebo koberce a také nábytek nebo různé potřeby pro domácnost. Nevěsta s ženichem pak vévodí tradičnímu tanci na náměstí, kterého se účastní většina mladých lidí z vesnice.
Bílá značí neposkvrněnost
To hlavní mají ale svatebčané teprve před sebou. Na druhý den večer se totiž nevěstě vyzdobí obličej bílou barvou a flitry a nastávající manželka je se zavřenýma očima odvedena do domu ženicha.
Rituálu malování na obličej by se měly účastnit jen ženy z rodiny nevěsty a celé líčení trvá zhruba dvě hodiny. Nevěsta dostane čelenku z květin a dlouhý závoj, přes obličej jí visí dlouhé blyštivé střapce. Podívat se může jen do malého zrcátka, jinak musí mít oči zavřené – tak by měla sebe i svého nastávajícího ochránit před zlými zraky. Bílá barva, kterou má namalovaný obličej, zase symbolizuje její neposkvrněnost.
Šance od března do listopadu
Tradice a zvyky se v Ribnovu dědí z generace na generaci, některé už ale vymizely. Kadrie Cholaková k tomu říká: „Ještě před dvěma lety některé části věna, většinou oblečení, nosili na dřevěných podstavcích mladí kluci s muzikanty po ulicích, to už ale neděláme.“
Pokud byste na takovou tradiční svatbu chtěli vyrazit, musíte si udělat čas mezi listopadem a březnem, jindy mají totiž místní moc práce a na veselky není čas. Koná se jich tu zhruba deset za sezonu, tak držíme palce, abyste zrovna na jednu natrefili.
Vesnička pod horami
Horská vesnička Ribnovo leží v Garmenské obštině (obdoba našeho okresu), která je součástí Blagoevgradské oblasti na jihozápadě Bulharska. Nachází se na úpatí pohoří Rodopy v nadmořské výšce 1 152 metrů. Jde o poměrně izolovanou oblast, která je vzdušnou čarou pouhých 64 kilometrů daleko od Blagoevgradu, ale dá se k ní dostat pouze po dvacetikilometrové asfaltové silnici přes vesnice Ogňanovo, Skrebatno a Osikovo. V Ribnovu žije asi 2 500 lidí.