Mrakodrap 1 Undershaft: Tři sta metrů vysoká budoucnost Londýna
V hlavním městě Velké Británie vyroste mrakodrap, jenž se nejen zařadí mezi nejvyšší budovy starého kontinentu
Poté co se Britové v referendu vyjádřili pro vystoupení z Evropské unie, padla na jejich zemi ekonomická nejistota, která by mohla odradit nejen lokální, ale hlavně zahraniční investory. Londýnský magistrát se však rozhodl rozptýlit opar pochybností a loni v listopadu schválil stavbu odvážného mrakodrapu 1 Undershaft, který se po dokončení stane druhou nejvyšší budovou britské metropole a také jednou z dominant celé západní Evropy.
TIP: Život v nejdražším městě světa: Londýn za všechny peníze
O prostory ve výškové stavbě už projevila zájem řada společností a podle člena schvalovací komise Chrise Haywarda tím „investoři vyjadřují svou víru v Londýn jakožto globální město i po rozhodnutí vystoupit z EU“. Budoucí 1 Undershaft prý také sehraje významnou roli v potvrzení statusu metropole coby jednoho z předních světových finančních center.
Letadla v ohrožení
Za návrhem budovy stojí společnost Eric Parry Architects: Původně měla být stavba s výškou přes 309 metrů srovnatelná s konkurenčním a v současnosti nejvyšším mrakodrapem Londýna nesoucím název The Shard (viz Malý obr). Nakonec se však od plánu muselo upustit, protože by 1 Undershaft zasahoval do letového koridoru londýnského letiště. Každé ze 73 plánovaných pater se proto snížilo o 5 centimetrů a jistých změn doznal i návrh přízemí – schválená výška se tak zastavila na 289,9 metrech.
Stavbu zajistí singapurská společnost Aroland Holdings. Ještě než se však do vzduchu zvedne první konstrukce, bude muset novému obrovi ustoupit stávající mrakodrap St. Helen’s (známý i jako Aviva Tower). Jeho demolice podle odhadů potrvá 18 měsíců a 1 Undershaft pak na jeho místě vyroste v následujících třech až čtyřech letech. Na vyčíslení finálních nákladů je přitom podle stavbařů ještě brzy.
Prostor pro všechny
Hotový 1 Undershaft nabídne londýnským firmám k pronájmu 130 000 m² kancelářského prostoru a dalších 2 000 m² obchodní plochy. Rázně tak promluví do budoucnosti Londýna, v níž bude podle předpovědí během příštích 30 let potřeba vytvořit místo pro 50 tisíc nových pracovníků.
Součástí mrakodrapu se stane také nejvýše položená restaurace ve městě a řadu návštěvníků jistě přiláká i bezplatná rozhledna. Museum of London dále vyjednává s architekty o možnosti umístit do horních podlaží umělecké expozice či interaktivní výukové prostory pro školy.
Malý obr The Shard
Ačkoliv je budova The Shard v současnosti nejvyšší dominantou Londýna, v Evropě jí patří až čtvrté místo: Zaostává za trojicí moskevských obrů, konkrétně za Věží federace (374 m), komplexem OKO (354 m) a mrakodrapem Mercury City Tower (339 m). V celosvětové konkurenci pak zaujímá dokonce až 105. pozici.