Medvěd versus člověk: Jak medvědi zvládají dlouhou hibernaci bez úhony?

Zatímco člověk při dlouhé nečinnosti přichází o svalovou sílu, hustotu kostí a čelí riziku krevních sraženin, medvědi během zimního spánku zůstávají v dobré kondici. Jak to, že medvědi zvládnou hibernaci bez úhony?

15.01.2025 - Jaroslav Petr



Pokud by člověk strávil několik měsíců nečinně na lůžku, ochably by mu svaly natolik, že by se nepostavil na nohy, natož aby chodil. Za období srovnatelné s medvědí hibernací přijde naše muskulatura až o 85 % bílkovin a o 90 % síly. Hibernující medvěd se často za celý den nepohne, navzdory několikaměsíční zahálce se však po probuzení pohybuje bez zjevných potíží. Svaly má sice oslabené, protože i z nich čerpal energii, ale zachovají si plnou funkci: Ztratí jen 15 % bílkovin a 22 % výkonnosti. 

Podobně jsou na tom chlupaté šelmy i v případě kostí. Pokud člověk kostru nezatěžuje prací svalů, trpí poměrně brzy řídnutím kostí, z nichž se vyplavuje vápník. Velký problém to znamená třeba pro kosmonauty pobývající delší dobu v mikrogravitaci. Medvědí kosti však během zimního spánku řídnou jen minimálně. Zvířatům totiž koluje v krvi speciální bílkovinný faktor a vrací uvolněné vápníkové ionty zpět do kostní tkáně. 

Během zimního spánku se medvědům rovněž zpomaluje tep i dech. Normálně se zvíře nadechne asi patnáctkrát za minutu a srdce mu tluče zhruba s frekvencí sedmdesáti úderů. V hibernaci se ovšem za stejnou dobu nadechne jen jednou či dvakrát a dojde u něj v průměru k patnácti srdečním stahům. Tepy se soustředí do okamžiku nádechu, načež se srdce hibernujícího medvěda prakticky zastaví. Krev přitom v jeho těle cirkuluje velmi pomalu. Člověku by se za popsaných podmínek tvořily krevní sraženiny a hrozilo by ucpání životně důležitých cév. 


Další články v sekci