Mauser M 98: Nejlepší německá puška se vyráběla v Brně
Revoluční zbraň Mauser 98 z dílny německého konstruktéra Petera-Paula Mausera mnozí historikové považují za nejlepší německou pušku vůbec. Ve svých mnoha variantách se používá od roku 1898 až dodnes
Když se řekne „A“, mělo by se rovněž dopovědět „B“. V oboru historie pěchotních zbraní to lze analogicky vyložit i tak, že když někdo řekne puška Mauser M 98, ozvěnou zazní Peter-Paul Mauser. Tak se totiž jmenoval německý konstruktér zbraní a průmyslník, jenž se proslavil jako iniciátor řady zbraňových novinek a zdokonalení. Za nejvýznamnější z těchto inovací lze určitě považovat vytvoření válcového odsuvného závěru, který se zapsal do dějin jako revoluční krok ve vývoji palných zbraní, přičemž o jeho vysoké aktuální hodnotě vypovídá fakt, že se v konstrukci opakovacích pušek, kulovnic a malorážek používá dodnes.
Nástupce jehlovek
Peter-Paul Mauser se narodil 27. června 1838 v Oberndorfu nad Neckarem ve Württembersku. Zřejmě zdědil geny puškaře po otci Franzu Andreasovi, jenž pracoval v této profesi v místní zbrojovce.
Mauser měl již během své vojenské služby u dělostřeleckého pluku možnost důkladně se zamýšlet nad přednostmi a nedostatky pušky Dreyse M 1841, kterou držel denně v ruce. Říkalo se jí Zündadelgewehr, „jehlovka“.
Tvůrcem této pušky, která se proslavila zejména při vítězství Pruska nad Rakouskem v roce 1866, byl německý konstruktér Nicolaus von Dreyse. Měla sice oproti puškám nabíjeným zepředu řadu progresivních prvků, kupříkladu se snadněji nabíjela jednotnými náboji a dalo se z ní střílet až třikrát rychleji než z předovky. Přesto trpěla některými technickými nedostatky, jako například značným rozptylem při střelbě na vzdálenější cíle, přičemž účinný dostřel se pohyboval asi kolem 600 metrů.
Mladý Mauser se ve spolupráci se svým o čtyři roky starším bratrem Wilhelmem po návratu z vojny pustil do intenzivní práce, která vyústila v řadu novinek, zejména v úpravu zmiňované pušky Dreyse M 1841. Především se jednalo o zdokonalení funkce závěru. Bicí mechanismus upravené pušky se napínal během pohybu závěru a zbraň se nabíjela jednotnými náboji s kovovou nábojnicí.
Ale jak už to u vynálezců mnohdy bývá, ani Paul Mauser nebyl zpočátku u vojenských pánů vyslyšen. Dlouhou řadu let musel spolu s bratrem zápasit, než se jeho převratné vynálezy uplatnily. Neustále trpěl nedostatkem kapitálu, zakládal i rozpouštěl firmy a marně předváděl své modely. Teprve když se o jeho opakovačky začali zajímat v cizině, konkrétně v roce 1894 Španělé a Turci, přilákaly jeho zbraně i pozornost německých zkušebních komisařů.
V roce 1895 proběhlo rozhodující kolo armádních zkoušek. Vše dopadlo na výtečnou. A tak byla konečně 5. dubna 1898 puška Mauser M 98 (Gewehr 98) zavedena do armády – nyní již nikoli královské pruské, ale císařské německé. Sám konstruktér se pak i nadále zabýval konstrukčními pracemi, jak to tom svědčí vývoj samonabíjecích pušek a kapesních pistolí. Za své technické přínosy byl Maser v roce 1912 povýšen do šlechtického stavu s právem užívání jména von Mauser. První světové války, v níž sloužila jeho puška M 98 jako základní pěchotní zbraň německé armády a velice osvědčila, se však už nedožil. Skonal 29. května 1914 ve věku 76 let.
Masová produkce
Mauser M 98 brzy proslula jako jedna z nejlepších německých pušek a dočkala se mnoha modifikací. Nejvýznamnější variantou M 98 byly Mauserovy karabiny (Karabiner). Šlo o krátké pušky nebo zkrácené varianty standardní dlouhé pušky (Gewehr). Oproti klasické pušce měly karabiny kratší hlaveň a tudíž i nižší úsťovou rychlost a maximální dostřel. Jejich předností byla lepší ovladatelnost.
Karabina Mauser 98k byla ve výzbroji německé armády od roku 1902, ale pouze na omezenou dobu. V praxi nechvalně proslula především svým nasazením v letech 1904–1905 v jihozápadní Africe, kdy ji němečtí vojáci použili při potlačování povstání domorodých kmenů. Známou modifikací je i karabina M 98k, která se v Německu, především v podniku Erma v Erfurtu, vyráběla od roku 1935.
Když pak Němci v roce 1942 výrobu v Erfurtu zastavili, protože zde přešli na produkci samopalů (MP-40), začaly být karabiny vyráběny ve filiálním závodě brněnské Zbrojovky v Povážské Bystrici, kde se před válkou vyráběly armádní pušky vz. 24, které sloužily československé armádě. Ve zmíněném slovenském podniku bylo zhotoveno celkem 942 tisíc těchto pěchotních zbraní.
TIP: Odstřelovačská puška VSS Vintorez: Tichý zabiják z Ruska
Již v roce 1943 byla zahájena výroba M 98k přímo v hlavním závodě brněnské Zbrojovky. Do konce války jich zde bylo vyrobeno přes milion kusů. Produkce M 98k (jako pušky vzor 98 N) nicméně pokračovala v Brně ještě několik let i po válce. Čechoslováci je zařadili do výzbroje své vlastní armády, kde vydržely až do počátku 50. let, kdy je postupně začaly nahrazovat samopaly vzor 23/24/25/26 a samonabíjecí pušky vzor 52. Jistě není bez zajímavosti, že část těchto zbraní byla v roce 1948 poslána z Československa na pomoc Izraeli, který kromě 74 letounů typu Messerschmitt a Spitfire dostal i šest tisíc pušek 98 N a dva miliony nábojů k tomu.
Mauser ve světě
Pěchotní zbraně značky Mauser si úspěšně razily cestu do světa, a to buď v základní podobě, nebo jako varianty. Lze napočítat dvaadvacet zemí od Švédska po Španělsko v Evropě, od Venezuely po Argentinu v Jižní Americe a od Íránu po Čínu v Asii, kde se tyto zbraně velmi dobře ujaly ve výzbroji tamních armád. A bylo lhostejné, zda to byl Mauser 1909 v Argentině, Mauser M 1895 v Chile, puška Nová Asie (systém Mauser M 1898 s nepatrnými úpravami v ráži 7,92 milimetrů), případně Čankajšek (opět systém Mauser M 1898 v ráži 7,92 milimetrů s neohnutým držadlem závěru) či Mauser M98/29 (Mauser M 1898 dodaný z Československa) v Íránu. Vždy se jednalo o spolehlivé zbraně, které se v mnoha lokálních konfliktech prakticky užívají dodnes.