Málo známá krvácivá horečka Chapare se může šířit z člověka na člověka
Na seznam nebezpečných virů, které se šíří z člověka na člověka, se nově zařadila krvácivá horečka Chapare
Náš svět je plný nebezpečných virových infekcí a občas o sobě dají pořádně vědět. O krvácivé horečce Chapare toho zatím mnoho nevíme. Zatím se objevila jen dvakrát, pokaždé v Bolívii. V roce 2003 se zde nakazila jen hrstka lidí a jeden člověk zemřel. V loňském roce (2019) se horečka Chapare objevila podruhé. Tentokrát se nakazili dva lidé a od nich pak vzápětí tři zdravotníci. Jeden pacient a dva zdravotníci poté zemřeli.
Původcem onemocnění je RNA virus Chapare mammarenavirus ze skupiny arenavirů. Mezi jeho blízkými příbuznými je celá řada nebezpečných virů vyvolávajících krvácivé horečky a podobná devastující onemocnění, jako například virus horečky Lassa. Nakaženým pacientům selhávají orgány a dochází u nich k vnitřnímu krvácení. Přetože jde o nemoci s vysokou úmrtností, epidemiologové se jich zase tolik neobávají – na rozdíl od jiných onemocnění se totiž obvykle špatně šíří.
TIP: Ebola a ti druzí: 9 nejnebezpečnějších virů světa
Caitlin Cossaboom z amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) a její kolegové prostudovali loňský výskyt horečky Chapare. Ukázalo se, že tento druh krvácivé horečky je přenosný z člověka na člověka, pravděpodobně slinami. Dokládá to případ jednoho ze zdravotníků, který se nakazil, když resuscitoval pacienta. Vir je bohužel zřejmě přenosný také dalšími tělesnými tekutinami, jako je krev, moč nebo sperma, a lze se tak zřejmě nakazit i během pohlavního styku.
Původní zdroj nákazy zatím není úplně jasný, podle vědců jím ale zřejmě budou hlodavci. RNA viru Chapare totiž byla objevena v několika druzích hlodavců v místě bydliště prvního objeveného pacienta. Výsledky výzkumu jsou hlavně varováním pro zdravotníky, aby v případě podezření na horečku Chapare postupovali velmi opatrně a vyvarovali se kontaktu s tělesnými tekutinami pacientů. I pacienti, kteří se z nákazy arenaviry uzdraví, mohou zcela bezpříznakově vylučovat virus dlouhé měsíce.